Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MŁU
|
aktualizacja

Koniunktura konsumencka – GUS podał najnowsze dane. Nie wygląda to najlepiej

38
Podziel się:

GUS udostępnił kolejne niepokojące z punktu widzenia polskiej gospodarki dane. Nastroje konsumentów pogarszają się i nic nie zwiastuje poprawy. Co z tego wynika?

Koniunktura konsumencka – GUS podał najnowsze dane. Nie wygląda to najlepiej
Polscy konsumenci coraz gorzej oceniają swoje możliwości finansowe i boją się, co przyniesie przyszłość (Getty Images, Omar Marques#781169#51A ED)

W czwartek 18 sierpnia o godz. 10 Główny Urząd Statystyczny podał ważne dla oceny kondycji polskiej gospodarki dane dotyczące koniunktury konsumenckiej. Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK) w sierpniu 2022 r. wyniósł - 44,9 i był o 3,2 p. proc. niższy w stosunku do poprzedniego miesiąca.

To odmienna sytuacja niż w lipcu 2022 r. gdy odnotowano poprawę w stosunku do czerwca. Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej wyniósł w lipcu - 41,7 i był o 2,1 pkt. proc. wyższy miesiąc do miesiąca. Najbardziej wówczas poprawiły się oceny obecnej możliwości dokonywania ważnych zakupów oraz przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego.

Koniunktura konsumencka - sierpień 2022 r. (GUS). Pogarsza się sytuacja finansowa Polaków

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej w sierpniu 2022 r. wyniósł - 44,9 i był o 3,2 p. proc. niższy w stosunku do poprzedniego miesiąca. "Wszystkie składowe wskaźnika uzyskały wartości niższe niż przed miesiącem. Największe spadki odnotowano dla ocen obecnej możliwości dokonywania ważnych zakupów oraz obecnej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego" – czytamy w komentarzu GUS.

Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK) w sierpniu 2022 r., opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, spadł o 1,4 p. proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i wyniósł -30,8. Jak wskazuje GUS, na spadek wartości wskaźnika w największym stopniu wpłynęły oceny przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju oraz przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Budżet państwa. NIK o "sztuczkach księgowych" rządu PiS. Ekspert: Największa rozbieżność w całej Unii

Eksperci: oczekiwania uklepują dno, nastroje coraz gorsze

Jak oceniają w swoim komentarzu na gorąco do tych danych analitycy Pekao, "nie ma przełomu". "Oczekiwania uklepują dno na niskich poziomach, bieżące nastroje gospodarstw domowych są coraz gorsze i gorsze" – piszą w komentarzu na Twitterze.

Osobliwy – w ich ocenie – jest fakt, że polskie gospodarstwa domowe w porównaniu do ocenianej fatalnie teraźniejszości na kolejne 12 miesięcy patrzą z relatywnym optymizmem. Ich zdaniem można to interpretować na dwa sposoby. W wersji pozytywnej identyfikują bieżące problemy jako przejściowe. W negatywnej: obecna sytuacja zaskakuje polskich konsumentów tak bardzo na minus, że oczekują poprawy.

PKB Polski w drugim kwartale 2022 r. – odnotowaliśmy jeden z największych spadków

Te negatywne nastroje konsumentów zbiegają się z szacunkami PKB Polski za II kwartał 2022 r., które poznaliśmy w środę. Nasza gospodarka wprawdzie wzrosła 5,3 proc. rok do roku, ale skurczyła się aż o 2,3 proc. kwartał do kwartału. Jak podkreślił w komentarzu dla money.pl dr Bogusław Grabowski, "ten rekordowy odczyt jest tragiczny i wskazuje, że polska gospodarka wpłynęła na mieliznę, z której wyciągana będzie bardzo długo". Analitycy coraz częściej mówią o możliwej recesji w Polsce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(38)
Lucyfer
2 lata temu
Mój sąsiad to jest dymny że pracował w SB emerytury 6500 tyś na rękę w dodatku nęka ,innych ludzi,wiem że chodzi o inflację i marzę,ale już jest za późno i czekają na s bardzo ciężkie czasy.Bedzie chłodno , Polska będzie podzielona na dwa etapy.Biednych i bogatych .
Lucyfer
2 lata temu
Dlaczego SB ma takie wysokie emerytury?
Lucyfer
2 lata temu
Mieszkam w małym miasteczku w województwie kujawsko pomorskie.Pracy nie ma a jak jest to tylko dla swoich bananów.A inni młodzi ludzie chodzą po klatce i proszą o kawałek chleba taka jest Polska.
Darko
2 lata temu
Już była raz recesja za rządów sławetnej PO i nie było wojny ani covida więc i tą przeżyjemy nie ma innego wyjścia
Mok
2 lata temu
Była już Polska na kolanach...Polska w ruinie...a teraz jest.Polska w rui.
...
Następna strona