Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Koniunktura konsumencka rośnie. Powoli, ale systematycznie

4
Podziel się:

Wskaźnik koniunktury konsumenckiej powoli, ale systematycznie rośnie - czytamy w najnowszym raporcie Deloitte. Może się to jednak zmienić, bo dane nie uwzględniają gwałtownego pogorszenia sytuacji pandemicznej w marcu.

Koniunktura konsumencka rośnie. Powoli, ale systematycznie
Koniunktura konsumencka rośnie. (money.pl, Rafał Parczewski)

Deloitte przypomina, że wartość wskaźnika koniunktury konsumenckiej poprawiła się w marcu 2021 r. o 2,2 pkt. proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca, lecz obecny odczyt (-23) jest wciąż znacznie poniżej poziomu sprzed pandemii (+1,3).

Najniższe wartości wskaźnika przypadają na szczyt pierwszej i drugiej fali pandemii, kiedy spadł on odpowiednio do -36,4 (kwiecień 2020 r.) i -29,2 (listopad 2020).

Deloitte wskazuje, że w marcu 2021 r. 88,9 proc. respondentów deklarowało, że sytuacja epidemiczna miała wpływ na ich odpowiedzi - znaczny (39,4 proc.) lub umiarkowany (49,5 proc.). Oznacza to niewielki spadek w porównaniu do lutego, kiedy taki wpływ deklarowało 89,5 proc. respondentów.

Zobacz także: Nowy Ład PiS. Kto zapłaci wyższe podatki? I od kiedy?

W raporcie czytamy, że konsumenci postrzegają epidemię koronawirusa jako znaczne zagrożenie dla ich finansów i dla gospodarki. Dla 69,2 proc. respondentów obecna sytuacja epidemiczna stanowi duże zagrożenie dla gospodarki w Polsce, a dla kolejnych 28,1 proc. stanowi ona zagrożenie umiarkowane. Jedynie 2,7 proc. osób uważa, że epidemia nie stanowi zagrożenia dla gospodarki lub jest ono małe.

Nieco lepiej postrzegane jest własne bezpieczeństwo finansowe. Według 21,4 proc. respondentów epidemia stanowi duże zagrożenie dla ich osobistej sytuacji finansowej, a 43,6 proc. respondentów uważa, że zagrożenie jest umiarkowane. W ocenie 35 proc. respondentów epidemia nie stanowi zagrożenia dla ich finansów lub jest ono małe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(4)
Okej
2 lata temu
Kupuje najtansze bo zawsze moge wiecej kupic...
Liberał
2 lata temu
Nowy Ład to kolejny etap zabawy w Robin Hooda !!! Bogatym zabrać a dać tym co leżą pod wierzbami !!!
Ajus
2 lata temu
Za PO pracowałem za 5zł. na godz. Teraz przynajmniej mam 20 zł i dodatki socjalne na dzieci. Oby PO zniknęło ze sceny politycznej.
POLAK
2 lata temu
DLA OPOZYCJI TO TRAGEDIA DOBRE DANE Z GOSPODARKI , A TAK BARDZO SIĘ STARALI WSZYSTKO ZEPSUĆ , ALE O TYM NIE WOLNO PISAĆ NA WP