Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Kontrakt jamalski. PGNiG chce obniżki cen gazu od Gazpromu

13
Podziel się

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo złożyło do PAO Gazprom i OOO Gazprom Export wniosek o renegocjację ceny kontraktowej gazu dostarczanego przez Gazprom na podstawie Kontraktu Jamalskiego - poinformował PGNiG w komunikacie.

Kontrakt jamalski. PGNiG chce obniżki cen gazu od Gazpromu
PGNiG wygrało spór z Gazpromem, teraz chce renegocjować ceny
bDSexrQl

Zgodnie z postanowieniami Kontraktu Jamalskiego, który obowiązuje od 1996 r., nowa cena może wejść w życie trzy lata po wejściu w życie poprzedniej zmiany ceny kontraktowej. PGNiG wnioskował już o obniżenie ceny kontraktowej od 1 listopada 2017 roku. – informuje PAP.

Biorąc pod uwagę, że ewentualna zmiana warunków kontraktu poprzez obniżenie ceny kontraktowej w wyniku renegocjacji, o których rozpoczęciu spółka informowała 1 listopada 2017 r., może wejść w życie z mocą wsteczną od dnia 1 listopada 2017 r., PGNiG może żądać kolejnej renegocjacji ceny kontraktowej od dnia 1 listopada 2020 r. Złożenie wniosku przez PGNiG rozpoczyna ten proces.

- Liczymy na efektywne negocjacje PGNiG z Gazprom - poinformował w niedzielę wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, odnosząc się do wniosku PGNiG.

bDSexrQn
Zobacz także: PGNiG stawia na OZE i wodór. "Dostosowujemy się do gospodarki zeroemisyjnej"

Zwycięski arbitraż

bDSexrQt

30 marca PGNiG wygrało w arbitrażu spór z Gazpromem o ceny gazu w kontrakcie jamalskim. Na mocy wyroku trybunału w Sztokholmie nowa cena ma być naliczana od 1 listopada 2014 r. Polski koncern oszacował, że powinien odzyskać od Gazpromu ponad 6 mld zł nadpłaty, i zapowiedział podjęcie kroków w tym kierunku.

30 czerwca rosyjski koncern przekazał PGNiG 1,5 mld USD nadpłaty za gaz, dostarczany po 1 listopada 2014 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDSexrQO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(13)
olo
5 miesięcy temu
Ukraina już nie kupuje od Rosji gazu .Rosyjski gaz sprzedaje Ukrainie polska i inni rewersem. To samo bedzie z Polską .Kupować będziemy rosyjski gaz od Niemiec ,płacić drożej ,ale już nie bedziemy placić tym ruskim. Rosja tak czy siak otrzyma swoje pieniądze za sprzedany gaz . Zarządzający polską się o to nie martwią gdyż ludzie zapłacą za gaz.
Rolof
5 miesięcy temu
Jak to? gaz z Rosji, a nie od pastuszków z usa?
Frajerzy nie ...
5 miesięcy temu
Zobaczymy jakie beda te negocjacie - czy jak z Katarem skad gaz po rozprzezeniu jest po 600$ za 1000 m3. W tej chwili wg Bloomberg po ataku mrozow w Stanach cena gazu z rury jest tam juz 130$ za 1000 m3. Po zablokowaniu drugiej baltyckiej rury cena rynkowa gazu w Europie moze strzelic nawet do 300 $. Czyli Polska znowu zostanie z reka w nocniku...Moze z pomoca przyjdzie Holandia, ktora juz kilka lat temu proponowala gaz 20% powyzej ceny rynkowej...
bDSexrQP
łolo
5 miesięcy temu
PGNiG same umie się upomnieć o swoje , ale o odbiorcach jakoś zapomina .
zenek
5 miesięcy temu
jakieś to trochę dziwne. Miesiąc wcześniej UOKIK nakłada 29 mld kary na GAZPROM a teraz chce renegocjacji. Podziwiać kunszt handlowy