Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Koronawirus. Osocze ozdrowieńców deficytowym towarem

8
Podziel się:

Osocza ozdrowieńców jest w bazach Regionalnych Centrów Krwiodawstwa zdecydowanie za mało. W obliczu wzrostu zachorowań na Covid-19 nie ustają apele o oddawanie go.

Koronawirus. Osocze ozdrowieńców deficytowym towarem
(Pixabay)

"Mój chorujący na Covid-19 tata pilnie potrzebuje osocza, proszę ozdrowieńców o pomoc" - piszą ludzie. Kierowane są do osób, które wróciły do zdrowia po infekcji koronawirusem. W ich krwi znajdują się przeciwciała, które pomogą chorym w walce z walce z COVID-19.

Takie apele, jak również akcje promocyjne i kampanie społeczne pomagają, bo ozdrowieńcy przychodzą do Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i  oddają osocze. Będzie go jednak potrzeba zdecydowanie więcej.

Piotr Fic, członek zarządu lubelskiej firmy Biomed, zauważył w rozmowie z "Rzeczpospolitą", że osocze nie od dziś jest produktem deficytowym. Zwrócił uwagę, że w sytuacji niedoboru ważne jest, by osocze nie było sprzedawane za granicę. Ministerstwo Zdrowia zapewniło "Rz", że nie ma takich planów. Wymagałoby to zgody resortu, a ta nie zostałaby udzielona.

Biomed-Lublin szykuje się do rozpoczęcia badań klinicznych leku na Covid-19 wytwarzanego na bazie osocza ozdrowieńców.

Zobacz także: Prof. Szuster-Ciesielska: wykonujemy za mało testów (WIDEO)
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
prawda
3 lata temu
tak, oddawajcie osocze aby partyjniacy z pisu mogli błyskawicznie zdrowieć
Mmm
3 lata temu
HINNY-  NIESAMOWITE ŻE PODOBNE SĄ OBJAWY JAK COVIDA i w tym czasie ten wyciek powstał co covid  CYTAT - Do wycieku w fabryce w Lanzhou doszło na przełomie lipca i sierpnia 2019 roku. Pracownicy fabryki środków farmaceutycznych Zhongmu Lanzhou wykorzystywali przeterminowane środki dezynfekujące w procesie produkcji szczepionek przeciw brucelozie. W konsekwencji miał miejsce wyciek aerozoli, które zawierały te bakterie.Bruceloza jest chorobą odzwierzęcą, wywoływaną przez bakterie z rodzaju brucella. To, czy przebiegnie ciężko, zależy od sposobu, w jaki doszło do zakażenia oraz gatunku bakterii. Chorzy skarżą się na gorączkę, dreszcze, bóle mięśniowe, biegunkę, czy wymioty. Jeśli pacjent nie podejmie leczenia, może dojść m.in. do uszkodzenia wątroby i mięśnia sercowego.-
JJJ
3 lata temu
Ciekawe gdzie ta krew tak naprawdę trafi. Znowu kontenerowcami za granicę?
Leon Z
3 lata temu
A firma sprzedaje lek z osocza bez zysku? Tylko po kosztach produkcji?
na aids
3 lata temu
W Afryce... używali dziewice.