Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MKS
|
aktualizacja

Koronawirus. W szpitalach zaczyna brakować tlenu

5
Podziel się:

Tlen tlenowi nierówny. O ile na rynku raczej go nie zabraknie, to problemem jest dostępność tlenu medycznego. Rząd bierze pod uwagę liberalizację przepisów dotyczących certyfikacji, tak by tlen nie stał się "wąskim gardłem" w walce o życie pacjentów.

Koronawirus. W szpitalach zaczyna brakować tlenu
Firmy są gotowe produkowac wiecej tlenu medycznego, ale problemem jest certyfikacja (Pixabay)

Już nie tylko brak respiratorów, wolnych łóżek i personelu medycznego staje się problemem. Szpitale coraz częściej zwracają uwagę na brak wystarczających zapasów tlenu. Jego zużycie gwałtownie wzrosło i nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie miało wrócić do poprzednich parametrów. O sprawie pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Problemem nie jest zasób surowca – firmy go produkujące wciąż mogą zwiększać wielkość dostaw. Kłopotem jest certyfikacja. Na rynku znajdują się bowiem dwa rodzaje tlenu: techniczny i medyczny. Ten drugi musi być autoryzowany przez specjalistyczne podmioty, a te nie nadążają z wystawianiem dokumentów.

W tej sytuacji rząd zastanawia się nad liberalizacja uregulowań dotyczących certyfikacji tego gazu, a nawet, w wariancie awaryjnym, nad dopuszczeniem do użytkowania w szpitalach butli przemysłowych.

Zobacz także: Ponad 20 tys. zachorowań! Prof. Matyja: przestaliśmy sobie radzić

- Tlenu nie brak, najwyżej będzie bez atestu – powiedział jeden z rozmówców "DGP".

Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski zwrócił uwagę, że problemem jest szybkie przystosowanie infrastruktury szpitali. Do tej pory wymagało to całego szeregu procedur, teraz musi się odbywać znacznie szybciej. Zwiększone zakupy butli tlenowych mogą "sabotować" niestety stare instalacje elektryczne.

- Zdarza się, że przy dużym obłożeniu infrastruktury tlenowej i dużej liczbie respiratorów pojawiają się problemy ze starą instalacją. Były przypadki, kiedy przy nowej instalacji tlenowej padała cała elektryczna. Takie lokalne problemy mogą występować, a niektóre stare szpitale nie mogą prowadzić tlenoterapii na centralnej instalacji – wyjaśnił wiceminister.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
xorg
4 lata temu
Sól drogowa w wędlinach, tlen do spawania w szpitalu. Przecież to norma.
rhrh
4 lata temu
powietrze z puszki naturalnie solone, jak w kosmicznych jajach:/
hfdg
4 lata temu
Nurkuję całe życie , używam tylko tleny technicznego , ilość domieszek w nim jest tak minimalna , że więcej obcych ciał jest w powietrzy niż w nim
TLEN
4 lata temu
A co to TLUNU???
Jest placebo.
4 lata temu
Czas czytać Ostatni Brzeg Nevila Shute na salach szpitalnych.