Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

KRRiT nakłada karę 80 tys. zł na TOK FM

275
Podziel się:

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji podjął decyzję o nałożeniu kary 80 tys. zł na nadawcę programu TOK FM za rozpowszechnienie 7 czerwca 2022 roku audycji "Pierwsze śniadanie w TOK-u" zawierającej treści nawołujące do nienawiści i dyskryminujące - poinformowała w piątek KRRiT

KRRiT nakłada karę 80 tys. zł na TOK FM
Maciej Świrski od października 2022 r. jest szefem KRRiT (fot. Agencja Gazeta)

Jak podano w komunikacie na stronie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, decyzja o nałożeniu kary jest "wynikiem postępowania, w którym stwierdzono naruszenie przez Spółkę Inforadio Sp. z o.o. art. 18 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji poprzez rozpowszechnienie w programie TOK FM - Pierwsze Radio Informacyjne, audycji pt. "Pierwsze śniadanie w TOK-u", wyemitowanej w dniu 7 czerwca 2022 r., o godz. 6.40, propagującej działania sprzeczne z prawem, poglądy i postawy sprzeczne z moralnością i dobrem społecznym oraz zawierającej treści nawołujące do nienawiści i treści dyskryminujące".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Europejski Kongres Sportu i Turystyki 2023: Jakub Przygoński, kierowca rajdowy, Członek Zespołu ORLEN Team

KRRiT ukarała TOK FM

"W toku postępowania ustalono, że w audycji poniżono i naruszono godność ofiar II wojny światowej, w tym Żydów. Pojawiły się w niej treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści z uwagi na poglądy polityczne. Użyto obraźliwych, stygmatyzujących określeń wobec prof. Wojciecha Roszkowskiego, przez co naruszono jego godność zagwarantowaną konstytucyjnie" - czytamy.

W ocenie KRRiT, "audycja została przygotowana nierzetelnie", ponieważ "ograniczała się do cytowania wyrywkowych fragmentów książki, udostępnionych na stronie internetowej wydawnictwa przed publikacją podręcznika, a nie na wszechstronnej analizie całego utworu".

Podręcznik do przedmiotu Historia i Teraźniejszość autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego wzbudził od początku wiele kontrowersji. Zarzucano mu m.in. upolitycznienie poprzez nadmierne wyeksponowanie tematyki kluczowej dla rządzącej partii. Kontrowersje wzbudzał też fragment o metodzie in vitro:"(...) kto będzie kochał wyprodukowane w ten sposób dzieci? Państwo, które bierze pod swoje skrzydła tego rodzaju "produkcję"? Miłość rodzicielska była i pozostanie podstawową tożsamości każdego człowieka, a jej brak jest przyczyną wszystkich prawie wynaturzeń natury ludzkiej" - głosił fragment książki Roszkowskiego. Ostatecznie, po prostestach, wątek ten usunięto.

W komunikacie przypomniano, że przewodniczący KRRiT może nałożyć na nadawcę karę pieniężną, w wysokości do 50 proc. rocznej opłaty za prawo do dysponowania częstotliwością przeznaczoną do nadawania programu uwzględniając zakres i stopień szkodliwości naruszenia, dotychczasową działalność nadawcy oraz jego możliwości finansowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
media
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(275)
zzz
5 miesięcy temu
z czym do ludzi
zzz
5 miesięcy temu
to ten prezes komitetu ile sobie zabral ten kasy TP! propagandą nie nałoży karty wiadomo
Elo
5 miesięcy temu
Wolność słowa ma tez swoje granice. A media zapomniały do czego tak na prawdę maja służyć a nie tylko do szczucia i wprowadzania fermentu w publiczne życie
katolik
5 miesięcy temu
Kaczyński doskonale zdaje sobie sprawę, że najbliższe wybory są bojem o jego życie. Jeśli przegra, straci wszystko- honor, wolność, znajdzie się na ławach oskarżonych. Jeśli wygra, honor i wolność odbierze wszystkim swoim przeciwnikom i staniemy się dyktaturą na wzór Rosji. Ta kampania wyborcza nie będzie ani uczciwa, ani sprawiedliwa. Jeszcze nigdy po 1989 roku władza nie miała aż tylu narzędzi do niszczenia innych z TVP na czele na którą wykradła 13 miliardów złotych i ją sobie całkowicie podporządkowała do swoich niecnych celów, z prasą Obajtka, Sakiewicza, Karnowskich. To dlatego m.in. Kaczyński uchwala specjalną komisję by fabrykować kłamstwa na największego ich wroga Tuska aby wyeliminować go z walki wyborczej bo właśnie Tuska mafia pisowska boi się najbardziej. To on stoi na przeszkodzie do ich dyktatury i dalszego rabunku Polski i złodziejstwa.
Eryk
5 miesięcy temu
a kiedy kary dla TVP, Polskiego Radia które codziennie przekraczają granice przyzwoitości
...
Następna strona