Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

KRRiT nałożyła prawie pół miliona złotych kary na Eurozet. Rada zarzuciła "dezinformację"

Podziel się:

Przewodniczący KRRiT nałożył na spółkę Eurozet karę w wysokości 476 tys. zł. - Za emisję materiału na antenie Radia Zet o okolicznościach przejazdu prezydenta Ukrainy przez terytorium Polski - poinformowała rzeczniczka Rady Teresa Brykczyńska. Spółka uważa, że postępowanie było bezprzedmiotowe.

KRRiT nałożyła prawie pół miliona złotych kary na Eurozet. Rada zarzuciła "dezinformację"
Radio Zet zostało ukarane za materiały dot. przejazdu prezydenta Ukrainy przez Polskę (East News, Wojtek Laski)

W uzasadnieniu decyzji podano, że po publikacji na stronie radiozet.pl artykułu pt. "Amerykanie przewieźli Zełenskiego w Polsce. Nie zwrócili się o pomoc do polskich służb", przewodniczący KRRiT zwrócił się do spółki Eurozet o przekazanie zapisu wszystkich serwisów informacyjnych wyemitowanych w programie Radio ZET 21, 22, 23 grudnia 2022 r.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Planowano zamach. "Bedą starać się wyeliminować Zełenskiego"

Kara dla Radia Zet. Za co nałożyła ją KRRiT?

Przewodniczący KRRiT stwierdził naruszenie przez spółkę Eurozet Radio art. 18 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji, który głosi, że "audycje lub inne przekazy nie mogą propagować działań sprzecznych z prawem, z polską racją stanu oraz postaw i poglądów sprzecznych z moralnością i dobrem społecznym, w szczególności nie mogą zawierać treści nawołujących do nienawiści lub dyskryminujących ze względu na rasę, niepełnosprawność, płeć, wyznanie lub narodowość".

W ocenie przewodniczącego Rady naruszenie tego przepisu przez Eurozet nastąpiło poprzez emisję "przekazów dezinformujących opinię publiczną w sprawie okoliczności przejazdu prezydenta Ukrainy przez terytorium Polski". Dlatego Świrski postanowił "nałożyć na Spółkę Eurozet Radio Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie karę pieniężną w wysokości 476 000 zł".

Eurozet: odpowiedzi władzy były "ogólnikowe i wymijające"

Pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP na wniosek KRRiT stwierdził m.in., że informacja podana przez Radio ZET nie opierała się na prawdzie, zaś jej interpretacja stanowi "próbę wykorzystania nieprawdziwej informacji do deprecjonowania państwa polskiego". MSWiA stwierdziło zaś, że redakcja nie kontaktowała się z resortem spraw wewnętrznych i podległymi jej służbami w celu weryfikacji informacji dotyczących podróży prezydenta Ukrainy do USA.

Spółka Eurozet wnosiła o umorzenie postępowania jako bezprzedmiotowego. Argumentowała, że odpowiedzi ze strony władz nie pozwalają na ustalenie, czy polskie służby były informowane i współpracowały z amerykańskimi oraz ukraińskimi przy przejeździe Wołodymyra Zełenskiego przez terytorium Polski.

"Nadawca uznał odpowiedzi obu organów za ogólnikowe i wymijające. Podkreślił również, iż w aktach postępowania nie ma ani jednego konkretnego dowodu na to, że przekaz nadawcy naruszył ustawę o radiofonii i telewizji, co świadczy o bezzasadności postępowania" - argumentowała spółka. Mimo to, przewodniczący KRRiT Maciej Świrski podjął decyzję o nałożeniu kary na właściciela Radia Zet.

Zwróciliśmy się do spółki Eurozet z prośbą o stanowisko. Czekamy na odpowiedź.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP