Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MAG
|
aktualizacja

Kulisy odejścia prezes PKO BP. Zdecydowała jedna sprawa

56
Podziel się:

Iwona Duda pożegnała się ze stanowiskiem. Poszło o współpracę PKO BP z BFG wokół ewentualnego procesu resolution dotyczącego restrukturyzacji lub likwidacji banku. Prezeska miała za dużo wątpliwości - pisze "Puls Biznesu".

Kulisy odejścia prezes PKO BP. Zdecydowała jedna sprawa
Dlaczego prezes PKO BP Iwona Duda złożyła rezygnację po dziesięciu miesiącach sprawowania funkcji? (East News, Wojciech Olkusnik)

9 sierpnia Iwona Duda złożyła rezygnację z funkcji prezesa PKO BP. Rada nadzorcza banku na wiceprezesa powołała Pawła Gruzę, który ma zostać prezesem po uzyskaniu zgody Komisji Nadzoru Finansowego.

Jak podaje "Puls Biznesu", przyczyn odejścia Iwony Dudy ze stanowiska było kilka, ale przeważyła jedna. Chodzi relacje z Bankowym Funduszem Gwarancyjnym (BFG). "PKO BP nie odpowiadał na korespondencję, bo zarząd nie był w stanie podjąć zgodnej decyzji, na jakich zasadach jest skłonny zaangażować się w ewentualny proces resolution (mechanizm polegający na przeprowadzeniu restrukturyzacji lub likwidacji banku - przyp. red.), gdyby w branży bankowej doszło do upadłości" - czytamy.

Iwona Duda miała unikać jasnej odpowiedzi w tej sprawie, więc okazję, by zawalczyć o fotel szefa PKO BP, postanowił wykorzystać wiceprezes największego polskiego banku Marcin Eckert. "Akcja jednej z bankowych koterii zaniepokoiła inne frakcje. W grze pojawiło się nazwisko Maksa Kraczkowskiego jako następcy Iwony Dudy" - podaje dziennik.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Money. To się liczy". Zbigniew Jagiełło w pierwszym wywiadzie po odejściu z PKO BP

Kulisy odejścia prezes PKO BP Iwony Dudy

Sprawa miała się przesądzić w pierwszy weekend sierpnia. "W piątek Iwona Duda poszła na urlop. Pożegnała się z częścią pracowników, dając do zrozumienia, że już nie wróci do banku. Na wtorek, 9 sierpnia, została zwołana rada nadzorcza z jednym punktem w porządku obrad - dotyczącym resolution. Niespodziewanie dzień przed posiedzeniem w agendzie pojawiły się jednak zmiany w zarządzie" - zauważa "PB".

Oficjalną dymisję Iwona Duda złożyła 9 sierpnia. To jednak nie Maciej Eckert zajął miejsce w jej gabinecie, tylko Paweł Gruza, ówczesny wiceprezes KGHM. - Premier i prezes ustalili, że do banku zostanie ściągnięty człowiek z rynku, jako rozwiązanie kompromisowe. Paweł Gruza był jedną z nielicznych niezgranych kart. Nie jest związany z PiS, ale dobrze odnajduje się w politycznych rozgrywkach – powiedział "PB" rozmówca znający kulisy sprawy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(56)
ERYK ANTYKLER...
rok temu
A KIEDY ZBIGNIEW JAGIEŁŁO BĘDZIE POCIĄGNIĘTY do ODPOWIEDZIALNOŚCI za BRANIE URLOPU za PUBLICZNE PIENIĄDZE ?
BTC
2 lata temu
Wielu komentujących pominęło ważne zdanie z powyższego tekstu, dlatego wklejam je poniżej. "PKO BP nie odpowiadał na korespondencję, bo zarząd nie był w stanie podjąć zgodnej decyzji, na jakich zasadach jest skłonny zaangażować się w ewentualny proces resolution (mechanizm polegający na przeprowadzeniu restrukturyzacji lub likwidacji banku - przyp. red.), gdyby w branży bankowej doszło do upadłości" Pamiętajcie pieniądze w banku nie są wasze, macie tylko roszczenia wobec banku. Przygotujcie już teraz opcje wyjścia jak będzie kiepsko i majątek warto mieć w aktywach.
ftyhn
2 lata temu
a odprawa będzie ? bo zawsze są i to ogromne sumy. Płaca oczywiście klienci banku w postaci podwyżek stóp prcentowych itp...
aaaaj
2 lata temu
"Mój mąż, proszę pani, jest z zawodu dyrektorem!"
Ojciec
2 lata temu
Wiadomo, Duda....
...
Następna strona