Notowania

komentarz walutowy
09.12.2019 13:37

Kursy walut. Przygórzewski: Chińczycy mniej eksportują

Transformacja gospodarki chińskiej z eksportu w stronę produkcji na rynek wewnętrzny trwa. Bilans handlowy nie jest może bliski zrównoważenia, ale ponownie wykonał wyraźny krok w tym kierunku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały prasowe)

W piątek poznaliśmy dane z amerykańskiego rynku pracy. Bezrobocie niespodziewanie spadło do 3,5 proc. wobec oczekiwanych 3,6 proc.. Płaca godzinowa pokryła się z oczekiwaniami. Powodem spadku bezrobocia była znacznie większa liczba nowych miejsc pracy niż sądzono.

W sektorze prywatnym powstało ich aż 254 tysiące wobec oczekiwanych 175 tysięcy. Inwestorzy zareagowali na te dane entuzjastycznie. Dolar zyskiwał w ramach głównych walut, w tym euro. Pół centa zmiany względem euro przełożyło się na wzrost ceny względem złotego o 2 grosze.

Dane z Czech

Dzisiaj poznaliśmy pakiet danych od naszego południowego sąsiada. Produkcja przemysłowa spadła tam o 0,4 proc.. Nadwyżka bilansu handlu zagranicznego spadła mocniej od oczekiwań, z kolei stopa bezrobocia pozostała na niezmienionym poziomie. Teoretycznie są to złe dane. Inwestorzy jednak wyraźnie uważają inaczej, gdyż czeska korona zyskuje na wartości.

Dane z Chin

W weekend poznaliśmy dane z Państwa Środka. Bilans handlu zagranicznego coraz bardziej zbliża się do równowagi. Nadwyżka wynosi zaledwie 38 mld dolarów wobec oczekiwanych 46 miliardów.

Powodem tej zmiany jest spadek eksportu o 1,1 proc. przy oczekiwanym wzroście o 1 proc.. Z drugiej strony spodziewano się spadku importu o 1,8 proc., a wzrósł on o 0,3 proc.. W momencie, kiedy obydwa odczyty pomyliły się o 2 proc., nie może dziwić, że wynik jest znacząco odmienny. Jest to w dalszym ciągu próba przełożenia gospodarki na konsumpcję wewnętrzną, która, jak widać, udaje się.

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-12-2019

LotA co to za chasyd na zdjeciu ?

09-12-2019

MitneJak dla mnie to mogą skierować cały produkcję wewnątrz. Tylko sobie zrobią krzywdę :)

Rozwiń komentarze (2)