Notowania

Kursy walut. Ryczko: podwyższona zmienność na GBP/PLN, rynek czeka na głosowanie

Wydarzeniem ostatnich godzin na rynku walutowym była informacja, iż Premier Wlk. Brytanii osiągnął porozumienie z UE w zakresie umowy dot. Brexitu. Funt "eksplodował” a europejskie giełdy wyznaczyły intra-sesyjne maksima. Szybko jednak inwestorzy zrozumieli, ze do umowy wymagana jest jeszcze zgodna brytyjskiego parlamentu. Tymczasem główne partie opozycyjne potwierdziły, ze nie poprą projektu podczas sobotniego głosowania.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały prasowe)
Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ (Fot: DM BOŚ)

Piątkowy, poranny handel na rynku FX nie przynosi istotniejszych ruchów na większości par powiązanych z PLN. Inwestorzy czekają na sobotnie głosowanie w brytyjskim parlamencie. Złoty kwotowany jest następująco: 4,2825 PLN za euro, 3,8499 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,8984 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9545 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,997 proc. w przypadku obligacji 10-letnich.

W konsekwencji jesteśmy teoretycznie bliżej uporządkowanego rozwiązania kwestii Brexitu, w praktyce jednak pozostaje jeszcze sobotnie głosowanie. Dodatkowo w życie weszły dziś obostrzenia handlowe na linii USA-Chiny. Administracja Trumpa nałożyła podwyższone cle i taryf na import m.in. win czy samolotów. Inwestorzy spodziewają się ze celem kolejnego ruchu będzie branża automotive (VW, BMW). Sam PLN pozostaje raczej neutralny - impuls aprecjacyjny po decyzji TSUE wygasł, ale nie ma tez powodów do skokowej korekty na wycenie. W konsekwencji wycena złotego przeszła w lokalny stan konsolidacyjny.

W trakcie dzisiejszej sesji poznamy dane dot. produkcji przemysłowej za wrzesień. Rynek spodziewa się odczytu na poziomie 5 proc.. Poranne wskazania z Chin wypadły zgodnie z prognozami w przypadku sprzedaży i produkcji oraz nieco słabiej dot. dynamiki wzrostu PKB za III kw. (6 proc.).

Z rynkowego punktu widzenia obserwujemy podwyższoną zmienność na GBP/PLN tuz pod 5 PLN. Ponadto nieznacznie rośnie USD/PLN. Koszyk Bossa PLN sygnalizuje jednak scenariusz lokalnej stabilizacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz