Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Lawina wniosków o wyższe taryfy za wodę. Rekordziści chcą podwyżki o 500 proc.

24
Podziel się:

"Gazeta Wyborcza" informuje o składanych masowo przez samorządy wnioskach o zamianę taryf za wodę i odbiór ścieków. Jak czytamy, do Wód Polskich trafiło już ponad tysiąc takich wniosków. Rekordziści chcą podwyżki o 500 proc., jednak średnio mowa o wzroście rzędu 30-40 proc.

Lawina wniosków o wyższe taryfy za wodę. Rekordziści chcą podwyżki o 500 proc.
Samorząd wnioskują o podwyżkę taryf za wodę średnio o 30-40 proc. (East News, ZOFIA BAZAK)

Jak podaje "GW", woda i odbiór ścieków są najdroższe na Śląsku. W Dąbrowie Górniczej za metr sześcienny trzeba zapłacić brutto 17,94 zł, dla porównania w Warszawie i okolicach - 10,88 zł brutto (4,29 zł za metr sześcienny wody oraz 6,59 zł metr sześcienny ścieków).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Program Money.pl 12.01 | Dlaczego inflację odczuwamy mocniej niż wynika z danych? Ekonomista wyjaśnia

Lawina wniosków samorządów ws. podwyżek taryf za wodę i ścieki

"Samorządy taryfy za wodę i ścieki ustalają na trzy lata do przodu. Wiele miast, w związku z gigantycznymi wzrostami kosztów działalności, zwróciło się do Wód Polskich o ponowne przeanalizowanie stawek" pisze "GW". Portal ustalił, że do dyrektorów Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej (RZGW) wpłynęły łącznie 1002 wnioski o skrócenie okresu obowiązywania taryfy.

Przedstawiciele Wód Polskich przekazali "Wyborczej", że spośród ponad tysiąca wniosków, w 218 sprawach regulator wydał decyzje orzekające o skróceniu okresu obowiązywania taryfy, a w 445 sprawach nastąpiła odmowa. Negatywne odpowiedzi na wnioski dotyczą głównie błędów formalnych i merytorycznych. Jak dodano, ponad połowa wniosków złożonych w 2023 r. jest już zatwierdzona.

Miejskie spółki wnioskują o wzrost średnio o 30 proc. w przypadku taryf za wodę oraz 40 proc. w przypadku ścieków. Rekordziści wnioskowali o podwyżkę ceny wody o ponad 500 proc., a ścieków - o ponad 200 proc.

Wodociągi pod ścianą

Tymczasem Izba Gospodarcza "Wodociągi Polskie" zwraca uwagę, że koszty działalności wodociągów stawia spółki w trudnej sytuacji finansowej. - Branża wodociągowo-kanalizacyjna jest obecnie jedyną w kraju, której możliwości urealnienia cen zostały w zasadzie zablokowane przez państwowego regulatora odrzucającego większość wniosków o zmianę taryf. Dziś wodociągi są naprawdę w tragicznej sytuacji, tak źle nie było od przemian ustrojowych - przekonuje w rozmowie z "GW" Paweł Sikorski, prezes Izby Gospodarczej "Wodociągi Polskie".

"Wyborcza" wskazuje na wyniki ankiety przeprowadzonej wśród członków IGWP, według których aż 90 proc. Przedsiębiorstw Wodociągów i Kanalizacji z powodu braku możliwości urealnienia cen wstrzymało inwestycje i ograniczyło remonty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(24)
kolo
10 miesięcy temu
W Peerelu nie było liczników na wodę. Płaciło się ryczałtem. Obecnie, wydaje mi się, że ludzie oszczędzają wodę i przez to zmniejszają się wpływy do przedsiębiorstw wod-kan. A tam w zatrudnieni wszyscy przyjaciele królika. Dowalić cenę odbiorcom. Najlepiej 1000%!!!
Zarka
10 miesięcy temu
Emerytury waloryzacja 14%, a tu z,, grubej... Od razu 30 40 %. i tu mowa tylko o wodzie. A samorządowcy, czy Wy czasem nie przesadzacie z tymi podwyżkami. Zmniejszcie sobie wynagrodzenia, po pierwsze, po drugie czas dojenia się kończy, nie ma już z kogo i z czego ,, zdzierać,,.
Adler
10 miesięcy temu
Uniccy ekokomuniści już kombinują jak zmusić ludzi do oszczędzania wody kładąc łapy na je zasobach Chcą olbrzymich podwyżek cen a jak widać rodzimi umyślni już czują pismo nosem i jak zawsze nadgorliwie wykonają wszystko to czego.życzą sobie unici zwłaszcza jeśli można wyciągnąć od ludzi pieniądze bo generalnie wszystko ma być tak drogie abyś przestał tego używać oczywiście dla dobra planety
Hue hueeee
10 miesięcy temu
Tak z ciekawości zapytam bo od wielu lat nie mieszkam w Polsce, ile wy zarabiacie że stać was na płacenie za media? Przed chwilą czytałam o podwyżce prądu i tak wnioskuję że z 10k na rękę macie?nikt nie prostestuje więc musi tak być skoro płacicie i cisza w kraju? Przy takich zarobkach nic dziwnego że ceny rosną a inflacja szaleję 😆
księgowa
10 miesięcy temu
woda to własność wszystkich
...
Następna strona