Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Lekarze z Ukrainy leczą w Polsce. Od początku wojny stu otrzymało zgody

Podziel się:

Od 24 lutego, czyli początku konfliktu zbrojnego w Ukrainie, wydaliśmy ponad 100 zgód dla lekarzy i kilkadziesiąt dla pielęgniarek na wykonywanie zawodu – poinformował w Polsat News w piątek rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Przez okres epidemii przybyło do Polski 1200 lekarzy, którzy znaleźli zatrudnienie w trybie uproszczonym.

Lekarze z Ukrainy leczą w Polsce. Od początku wojny stu otrzymało zgody
Zaznaczył, że przez okres epidemii przybyło do Polski 1200 lekarzy, którzy znaleźli zatrudnienie w trybie uproszczonym (Flickr, Hospital CLÍNIC CC 2.0 Flickr)

Rzecznik MZ przypomniał, że w czasie trwania epidemii wprowadzono uproszczone zasady zatrudniania lekarzy spoza UE, np. z Ukrainy i Białorusi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Medycy cichymi bohaterami wojny w Ukrainie. Dramatyczne obrazy z Mariupola

Zaznaczył, że przez okres epidemii przybyło do Polski 1200 lekarzy, którzy znaleźli zatrudnienie w trybie uproszczonym, tzn. w ciągu miesiąca otrzymali zgodę na wykonywanie zawodu medyka w Polsce.

Od 24 lutego, kiedy zaczęła się inwazja Rosji na Ukrainę, wydaliśmy dodatkowych ponad 100 zgód dla lekarzy i kilkadziesiąt zgód dla pielęgniarek. Ten tryb uproszczony przedłużamy na ten okres, kiedy Ukraina walczy z Rosją. Można się zatrudniać w Polsce, można uzyskiwać zgodę – zapewnił Andrusiewicz.

Ministerstwo Zdrowia 9 marca wydało komunikat w sprawie zasad zatrudniania m.in. lekarzy i lekarzy dentystów z Ukrainy.

O zgodę resortu na pracę w Polsce medycy mogą ubiegać się w zależności od wykształcenia, znajomości języka polskiego i posiadanych dokumentów.

O jakie dokumenty chodzi? Na przykład o prawo wykonywania zawodu na określony zakres czynności zawodowych, czas i miejsce (wykonywanie zawodu samodzielnie po jednym roku pracy pod nadzorem) lub o prawo wykonywania zawodu warunkowe w podmiocie udzielającym świadczeń zdrowotnych pacjentom chorym na COVID-19 (wykonywanie zawodu samodzielnie po trzech miesiącach pracy pod nadzorem lub wyłącznie pod nadzorem).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP