Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
PRC
|
aktualizacja

Lex TVN. PiS rozważa przyjęcie kontrowersyjnej noweli

17
Podziel się:

Nie jest przesądzone, że lex TVN stanie na najbliższym posiedzeniu Sejmu 11 sierpnia. Decyzja w tej sprawie ma zapaść w poniedziałek - dowiedział się nieoficjalnie "Dziennik Gazeta Prawna".

Lex TVN. PiS rozważa przyjęcie kontrowersyjnej noweli
Tzw, Lex TVN budzie poważne kontrowersje. (TVN)
bEDFEnLp

Nie ma wciąż decyzji, co do przyszłości wzbudzającej wielkie kontrowersje nowelizacji Ustawy o radiofonii i telewizji autorstwa grupy posłów PiS. Ta może się pojawić w poniedziałek - donosi "DGP", opierając się na informacjach od jednego z ważnych polityków PiS.

Według dziennika, jest też prawdopodobne, że przyjęta zostanie przynajmniej jedna z poprawek, które zaproponował szef KRRiT Witold Kołodziejski.

Zakłada ona, że KRRiT może udzielić koncesji firmie, której właścicielem jest państwo spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego, o ile polski rząd zawarł z nim stosowną umowę.

bEDFEnLr

"W takim przypadku, by móc wydłużyć koncesję dla TVN, Polska miałaby zawrzeć umowę rządową z administracją Joego Bidena. To mimo wszystko oznaczałoby znaczącą zmianę kursu, ponieważ projekt ustawy w obecnej formie wyklucza Amerykanów z polskiego rynku" - pisze "DGP".

Jak ocenia dziennik, dla PiS istotne będzie, na ile jest pewne, że będzie miał głosy, by ustawę uchwalić", a na razie takiej pewności nie ma. Przeciwko jest Porozumienie, a nie wiadomo, czy głosy spoza klubu PiS wystarczą. W rozmowie z "DGP" Paweł Kukiz nie wyklucza jednak poparcia dla ustawy.

Zobacz także: Nepotyzm w Solidarnej Polsce? Woś o żonie Ziobry: To jest dla niej przeszkodą, a nie wsparciem

Ustawa ma uzbroić KRRiT w możliwość zapobiegania przejęcia kontroli nad nadawcami RTV przez podmioty spoza UE. Dla wielu komentatorów jest jasne, że jest ona bezpośrednio skierowana przeciwko stacji TVN.

bEDFEnLx

10-letnia koncesja wygasa we wrześniu, a kontrolowane przez PiS KRRiT nie chce jej przedłużyć. Powodem ma być to, że do EOG bowiem nie należą Stany Zjednoczone, a właścicielem stacji jest amerykański koncern Discovery.

Mało tego, w przyszłym roku Discovery sfinalizuje fuzję z koncernem Warner Media, również pochodzącym z USA. Discovery kontroluje TVN nie za pośrednictwem amerykańskiej spółki, tylko przez Polish Television Holding BV.

Ta z kolei zarejestrowana jest w Niderlandach, a więc kraju wchodzącym w skład Europejskiego Obszaru Gospodarczego. W ustawie o radiofonii i telewizji jest mowa o tym, że siedziba zagranicznego podmiotu musi znajdować się w EOG.

bEDFEnLy

- Zapewne poprzemy propozycję, która pozwoli wydłużyć proces koncesyjny dla TVN o pół roku. To da czas KRRiT na podjęcie decyzji, ale także Amerykanom na dostosowanie się do polskiego prawa - usłyszało "DGP" od innego rozmówcy z PiS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEDFEnLS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(17)
xxx
2 miesiące temu
TAK DLA LEX TVN!
Gość
2 miesiące temu
Czemu PIS pomaga TVN. Łamią prawo to brak koncesji. A nie teraz mieszają nowe ustawy i będzie na nich, że specjalnie TVN wyleci.
J23
2 miesiące temu
Prawo prawo i jeszcze raz prawo. Jesli jest hak na tvn to bezwzględnie go wykorzystać. Od ludzi z naprawde dużymi pieniędzmi wymaga się więcej. Przemilczane faktow to też kłamstwo.
bEDFEnLT
Hodowca cebul...
2 miesiące temu
CNN Prima News nadaje w Czechach. Do zeszłego tygodnia TV Barrandov miał większość kapitału chińskiego. Każda z tych stacji ma oglądalność około 1% i nikomu to nie przeszkadza. Czemu? Ponieważ stacja CT24 nie jest kontrolowana przez rząd, przedstawiciele rządu i opozycji zawsze komentują kwestie polityczne, a w przypadku większej debaty reprezentowani są politycy i eksperci z całego spektrum! To, co dzieje się w PL, to betonowanie stanowisk koalicji rządzącej i przygotowywanie się do wprowadzenia autorytarnego reżimu.
podatnik
2 miesiące temu
Pragnę nadmienić, że w wolnym podobno PRLu bis koncesję na telewizje podobno obiektywne i wolne otrzymało trzech kapusi w stopniu nadanym przez SB: dwóch TW i jeden KO!