Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
PGO
|

"Logika Rosjan jest inna". Premier Finlandii przyznaje rację Polsce

Podziel się:

Nie rozumieliśmy, że logika Rosjan jest inna. Nasi przyjaciele z Polski i krajów bałtyckich mieli rację. Mówili cały czas, że Rosja myśli inaczej. Trzeba było ich słuchać - powiedziała premier Sanna Marin. Szefowa fińskiego rządu zaapelowała do europejskich przywódców o zmniejszanie zależności od reżimów autorytarnych.

"Logika Rosjan jest inna". Premier Finlandii przyznaje rację Polsce
Sanna Marin (Getty Images, 2022 Anadolu Agency)

Szefowa fińskiego rządu uważa, że kierunkiem rozwoju dla Europy powinna być "większa samowystarczalność". - Nie we wszystkich krajach jest jednak zgodność co do tego - przyznała Sanna Marin, która była gościem pierwszego dnia 15. edycji Slush 2022, międzynarodowej konferencji w Helsinkach dla start-upów i inwestorów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Szwecja i Finlandia w NATO. Dwa kraje zwlekają z wyrażeniem zgody

Premier Finlandii Sanna Marin: Polska miała rację ws. Rosji

Według Marin okres pandemii, atak Rosji na Ukrainę oraz w konsekwencji kryzys energetyczny pokazały krajom europejskim, jak zależne są od reżimów autorytarnych w kwestii energii, zapotrzebowania na leki, czy dostępności komponentów technologicznych.

- Niemcy oraz inni - Finlandia także - zakładali, że budowa bliskich relacji gospodarczych oraz energetycznych zapobiegną wojnie. Wojny nie będzie, nie będzie konfliktu, ponieważ byłoby to zbyt drogie - mówiła Marin, usprawiedliwiając "pewną swojego czasu logikę" we wzajemnym powiązaniu Europy i Rosji w sektorze energii.

- Obawiam się, że w kwestii technologii oraz rozwiązań cyfrowych popełniamy ten sam błąd - stwierdziła, wskazując, że współczesne społeczeństwo jest już w pełni zdigitalizowane. Teraz - apelowała - trzeba dążyć do tego, aby "zerwać wszelkie powiązania gospodarcze z Rosją" i "zadbać o to, aby przegrała wojnę". Natomiast, w toczącej się geopolitycznej rywalizacji między Chinami a demokracjami zachodnimi, "trzeba zadbać o to, aby wyjść z niej zwycięsko".

Marin podkreśliła, że w Finlandii politycy, mimo zmiany rządów, są zgodni co do tego, że wydatki na badania i rozwój należy podnosić (do 2030 r. do 4 proc. PKB).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP