Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Lotnicy mają być badani na obecność alkoholu i narkotyków. Będą zmiany w prawie lotniczym

5
Podziel się:

W polskim prawie lotniczym nie ma zapisów, które umożliwiają kontrolę na obecność alkoholu i innych substancji odurzających. Nowelizacja ma dostosować nasze rozwiązania do norm wymaganych przez UE.

W polskim prawie nie ma zapisów, które umożliwiają kontrolę na obecność alkoholu i innych substancji odurzających.
W polskim prawie nie ma zapisów, które umożliwiają kontrolę na obecność alkoholu i innych substancji odurzających. (Materiały prasowe)

Ministerstwo Infrastruktury złożyło projekt nowelizacji prawa lotniczego - donosi Polska Agencja Prasowa. Zakłada on, że wszyscy pracownicy sektora lotniczego będą poddawani badaniom na obecność alkoholu i innych substancji odurzających.

W obecnych przepisach nie ma takich regulacji - podkreśla PAP. Badania mogliby przeprowadzać zarówno kontrolerzy Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego jak i zarządzający lotniskami użytku publicznego, przewoźnicy lotniczy oraz instytucje zapewniające służbę ruchu lotniczego.

Jak wyjaśnia MI, unijne przepisy wymagają już w tej chwili zobowiązują inspektorów działających w imieniu Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego do przeprowadzania testów. Takie badania mogą być prowadzone podczas inspekcji na płycie postojowej. Z kolei zarządzający lotniskami muszą ustanowić specjalne procedury.

Jak podkreśla PAP, przewoźnicy lotniczy muszą pilnować, by na pokład samolotu nie weszła ani nie przebywała na nim żadna osoba będąca pod wpływem alkoholu lub środków odurzających "w stopniu mogącym powodować zagrożenie dla bezpieczeństwa samolotu lub osób znajdujących się na jego pokładzie".

Nowelizacja dostosowująca polskie prawo do norm unijnych miałaby zostać przyjęta przez Radę Ministrów w IV kwartał 2020 r.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(5)
RYCHO
4 lata temu
przewoźnicy lotniczy muszą pilnować, by na pokład samolotu nie weszła ani nie przebywała na nim żadna osoba będąca pod wpływem alkoholu lub środków odurzających "w stopniu mogącym powodować zagrożenie dla bezpieczeństwa samolotu lub osób znajdujących się na jego pokładzie". CZY TO BEDZIE DOTYCZYLO ROWNIEZ PASAZEROW??
kaczor
4 lata temu
W polsce przepis bedzie inaczej odbierany kazdy pasazer przed wejscie na poklad bedzie dmuchal i musi niec test wynik testu na narkotiki Personel lotniczy 1.5 promila zalecenia PLL LOT
Schon
4 lata temu
Obligatoryjnie już dawno, wszyscy piloci jak i załoga powinni być sprawdzani choćby przez służby lotniskowe.
Pilot B737-80...
4 lata temu
Ja jestem pytany przed odlotem czy jestem zdolny do służby a po tym pytaniu gdy odpowiem TAK dmucham ... ale to jest poważny kraj i solidna linia lotnicza ...
Zbuk
4 lata temu
U Nas na kolei ciągle latają z alkomatem.