Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Luksusowe nieruchomości Watykanu. Znamy szczegóły

108
Podziel się:

Watykan podał szczegóły dotyczące swoich nieruchomości na całym świecie. W skład imperium wchodzą luksusowe apartamenty w Paryżu, Londynie i Genewie oraz 3000 nieruchomości w Rzymie.

Luksusowe nieruchomości Watykanu. Znamy szczegóły
Biskup Nunzio Galantino zarządza watykańskimi nieruchomościami. (Getty Images)

Dwa lata temu papież Franciszek sprowadził do Watykanu biskupa Nunzio Galantino, który został przewodniczącym Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej.

Jego zadaniem jest skonsolidowanie aktywów Watykanu i wyjaśnienie wątpliwości dotyczących papieskiego bogactwa.

- Kiedy ludzie mówią, że większość nieruchomości w Rzymie należy do Kościoła katolickiego i Watykanu, to po prostu nieprawda - powiedział Galantino agencji AFP. Stwierdził, że jest zmęczony "sensacyjnymi" doniesieniami o papieskim imperium finansowym.

Zobacz także: Nie tylko węgiel ma znikąć z domów. Ogrzewanie na gaz ma być wyeliminowane do 2050 roku

Biskup zdecydował się na publikację szczegółów dotyczących nieruchomości, znajdujących się w posiadaniu Watykanu. Lista robi wrażenie, znajdują się na niej liczne prestiżowe adresy w Europejskich stolicach.

Watykan zarządza 737 nieruchomościami w samym sercu Paryża, wokół bulwaru Saint-Michel, Odeon i Pól Elizejskich, o powierzchni prawie 56 000 metrów kwadratowych i wartości szacowanej na 595,5 miliona euro.

W Londynie ma 27 nieruchomości - wśród nich adresy przy St James's Square, Kensington i New Bond Street, o powierzchni około 4600 metrów kwadratowych i wartych około 108,5 miliona euro.

Tymczasem w Szwajcarii, zwłaszcza w Genewie i Lozannie, kościół ma 140 nieruchomości o powierzchni 16 000 metrów kwadratowych i wartych ponad 91 milionów euro.

W Rzymie Watykan zbudował całe budynki, zwłaszcza przy dwóch głównych ulicach zbiegających się na Placu Świętego Piotra, w tym słynnej Via della Conciliazione.

Dziś Stolica Apostolska bezpośrednio zarządza wynajmem 2400 mieszkań oraz 600 biur i sklepów we Włoszech, które w 2019 roku przyniosły 99 mln euro.

Jak podaje agencja AFP, 15 proc. mieszkań Watykan wynajmuje na wolnym rynku. 30 procent po dotowanych stawkach, zwłaszcza dla pracowników i emerytów, a resztę zajmują instytucje watykańskie lub wypożyczane są bezpłatnie szkołom lub uniwersytetom.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
nieruchomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(108)
Uczciwy ateis...
rok temu
Nie mam z tym problemu biorąc pod uwagę, ze znacząca cześć tych nieruchomosci to pozostałości po Państwie kościelnym, którego warunkiem likwidacji było uszanowanie praw własności do terenów wchodzących w jego skład. Umów należy dotrzymywać a własność jest święta.
Zybuch
rok temu
Z opowiadania bajek bierze aie bogactwo
Kobieta
rok temu
I tak oto religia ktora kazala zyc w biedzie i dzielic sie z innymi jest jedna z najbogatszych firm na swiecie. Dajecie sie kroic owieczki - KK to najwiekszy wlasciciel ziemi w Polsce.
Oko
rok temu
Jeden człowiek np. Właściciel Amazona ma 171 miliarda dolarow ! Nie przeszkadza ? a ile maja inni z listy właścicieli świata ?
jolka
rok temu
skromne życie i w ubóstwie na wzór i podobieństwo naszego Pana
...
Następna strona