Notowania

Mama 4 Plus: kiedy wejdzie w życie emerytura dla matek? Zasady, wnioski i wysokość emerytury dla matek

Program Mama 4 Plus może wejść w życie już w marcu. Sprawdzamy, kto może liczyć na emeryturę dla matek, a także, jaka będzie jej wysokość.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStock.com)
Program Mama 4 Plus może wejść w życie już w marcu.

Mama 4 Plus, na czym polega i ile wynosi świadczenie?

Program Mama 4 Plus dotyczy emerytur dla matek, które urodziły i wychowały co najmniej czworo dzieci. Na świadczenie liczyć będą mogły kobiety, a w niektórych przypadkach także mężczyźni, którzy z powodu wychowania dzieci nie posiadają minimalnego stażu pracy (20 lat), z racji czego nie przysługuje im prawo do świadczenia emerytalnego.

Projekt ustawy głosi, że emerytura dla matek będzie równa najniższej emeryturze (od marca 2019 1100 zł brutto). Program Mama 4 Plus zakłada, że emerytura dla matek będzie podlegała corocznej waloryzacji, tak samo jak zwykłe emerytury.

Jeżeli osoba, która ubiega się o świadczenie z programu Mama 4 Plus pobiera już środki z innego zasiłku, wówczas kwota przyznana jej z programu będzie uzupełnieniem do sumy 1100 zł brutto. Jeśli wnioskodawca nie posiada żadnych dochodów, wówczas z Mama 4 Plus otrzyma pełną kwotę 1100 zł brutto.

Mama 4 Plus – kto może ubiegać się o środki z programu?

Emerytura dla matek pochodząca z programu Mama 4 Plus przysługiwać będzie:

  • kobiecie, która urodziła i wychowała co najmniej czworo dzieci. Jeśli matka porzuciła dzieci lub zmarła, o świadczenie będzie mógł ubiegać się również ojciec, który wychował minimum czwórkę dzieci
  • osobie, która osiągnęła wiek emerytalny (kobieta 60 lat, mężczyzna 65 lat) i nie posiada środków do życia, a także mieszka w Polsce id conajmniej 10 lat.

O świadczenie mogą ubiegać się zarówno Polacy, jak również obcokrajowcy legalnie przebywający na terenie naszego kraju.

Mama 4 Plus - w jaki sposób złożyć wniosek?

W momencie, w którym program Mama 4 Plus wejdzie w życie, konieczne będzie złożenie odpowiedniego wniosku, którego adresatem będzie Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Chwilowo nie wiadomo, jak będą wyglądały wnioski i jakie dokumenty trzeba będzie złożyć, aby otrzymać emeryturę dla matek.

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-01-2019

SmutneWychowałam troje dzieci studiując, pracując. Dzień zaczynał sie o piątej rano, kończył o 24.00 . Dzisiaj dowiaduje sie ze byłam frajerka. Mogłam … Czytaj całość

28-01-2019

płatnik składekTrzeba mieć nadzieję,że Prezydent nie podpisze.

28-01-2019

ggA czy nie powinno być tak, że osoby, które wychowały 4+ dzieci nie mają wyrównywane do tych 1100 tylko dostają +1100 do tego co mają? Ktoś to pisał na … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (10)