Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Klaudia Zawistowska
|
aktualizacja

Mama 4 Plus: kiedy wejdzie w życie emerytura dla matek? Zasady, wnioski i wysokość emerytury dla matek

11
Podziel się:

Program Mama 4 Plus może wejść w życie już w marcu. Sprawdzamy, kto może liczyć na emeryturę dla matek, a także, jaka będzie jej wysokość.

Program Mama 4 Plus może wejść w życie już w marcu.
Program Mama 4 Plus może wejść w życie już w marcu. (iStock.com)

Mama 4 Plus, na czym polega i ile wynosi świadczenie?

Program Mama 4 Plus dotyczy emerytur dla matek, które urodziły i wychowały co najmniej czworo dzieci. Na świadczenie liczyć będą mogły kobiety, a w niektórych przypadkach także mężczyźni, którzy z powodu wychowania dzieci nie posiadają minimalnego stażu pracy (20 lat), z racji czego nie przysługuje im prawo do świadczenia emerytalnego.

Projekt ustawy głosi, że emerytura dla matek będzie równa najniższej emeryturze (od marca 2019 1100 zł brutto). Program Mama 4 Plus zakłada, że emerytura dla matek będzie podlegała corocznej waloryzacji, tak samo jak zwykłe emerytury.

Jeżeli osoba, która ubiega się o świadczenie z programu Mama 4 Plus pobiera już środki z innego zasiłku, wówczas kwota przyznana jej z programu będzie uzupełnieniem do sumy 1100 zł brutto. Jeśli wnioskodawca nie posiada żadnych dochodów, wówczas z Mama 4 Plus otrzyma pełną kwotę 1100 zł brutto.

Mama 4 Plus – kto może ubiegać się o środki z programu?

Emerytura dla matek pochodząca z programu Mama 4 Plus przysługiwać będzie:

  • kobiecie, która urodziła i wychowała co najmniej czworo dzieci. Jeśli matka porzuciła dzieci lub zmarła, o świadczenie będzie mógł ubiegać się również ojciec, który wychował minimum czwórkę dzieci
  • osobie, która osiągnęła wiek emerytalny (kobieta 60 lat, mężczyzna 65 lat) i nie posiada środków do życia, a także mieszka w Polsce id conajmniej 10 lat.

O świadczenie mogą ubiegać się zarówno Polacy, jak również obcokrajowcy legalnie przebywający na terenie naszego kraju.

Mama 4 Plus - w jaki sposób złożyć wniosek?

W momencie, w którym program Mama 4 Plus wejdzie w życie, konieczne będzie złożenie odpowiedniego wniosku, którego adresatem będzie Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Chwilowo nie wiadomo, jak będą wyglądały wnioski i jakie dokumenty trzeba będzie złożyć, aby otrzymać emeryturę dla matek.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(11)
Ania
3 lata temu
W Polsce podatnicy pracują na nierobów.Ja wychowałem 3 dzieci i mam 40 letni staż pracy.Co robiły te wszystkie biedne panie po 40 tce nie mogły iść do pracy.To skandal że rząd utrzymuje takie dziadostwo
gość
4 lata temu
a jak matka dostaje rentę po mężu to co -też jest uprawniona ?
gość
4 lata temu
a jak matka dostaje rentę po mężu to co -też jest uprawniona ?
61
4 lata temu
Mam 21 letni staż najniższą emeryture wychowalam 4 dziecid
Masakra
4 lata temu
Maja placic już od marca ale nie wiadomo gdzie trzeba składać papiery i jakie