Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Anna Unton
|

Mapa biedy i bogactwa. Pokazuje, ile Polacy naprawdę mają w portfelu

526
Podziel się:

Mieszkańcy najbogatszych powiatów w Polsce mają w portfelu ponad dwa razy więcej niż mieszkańcy tych najbiedniejszych - wynika z raportu firmy GfK. Jednak nawet bogate regiony odstają od europejskiej średniej.

Mapa biedy i bogactwa. Pokazuje, ile Polacy naprawdę mają w portfelu
Mapa biedy i bogactwa. Pokazuje, ile naprawdę mamy w portfelu
bEJdQRdx

Przeciętny dochód, jakim dysponuje rocznie Polak, po potrąceniu podatków i składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, wynosi średnio 7 143 euro, czyli około 32 tys. zł - wynika z najnowszego raportu GfK Purchasing Power Europe 2020.

To około 2,6 tys. zł miesięcznie (licząc po kursie 4,5 zł za euro). Tyle średnio może przeznaczyć Kowalski na jedzenie, mieszkanie, usługi, ale też pozostałe wydatki, takie jak choćby wakacje czy transport.

W tej kwocie uwzględnione są też ewentualne oszczędności. Warto pamiętać, że jest to kwota przypadająca na jedną osobę w gospodarstwie domowym i dotyczy dochodów ze wszystkich źródeł, w tym świadczeń społecznych.

bEJdQRdz

Jednak wspomniane 32 tys. zł rocznie to polska średnia krajowa. Nadal zauważalne są duże różnice w rozkładzie siły nabywczej w 380 powiatach. Tylko w 17 z nich siła nabywcza na mieszkańca jest o co najmniej 20 proc. wyższa od średniej krajowej.

Natomiast w aż 106 powiatach jest o co najmniej 20 proc. niższa od tej średniej. W których powiatach statystyczny Kowalski ma w portfelu najwięcej, a w których najmniej?

Zobacz także: Centra handlowe chcą rozmawiać z rządem. Oto postulaty

Pierwsze miejsce, z siłą nabywczą na mieszkańca wynoszącą 12 120 euro rocznie (ok. 54 tys. zł), zajmuje Warszawa. Jej mieszkańcy dysponują o niemal 70 proc. większą kwotą pieniędzy na wydatki i oszczędności niż wynosi średnia krajowa. 

bEJdQRdF

W pierwszej dziesiątce rankingu znajdują się głównie miasta na prawach powiatu. Top 10 zamykają Gliwice. Mieszkaniec tego miasta ma średnio do dyspozycji 9 111 euro rocznie, czyli ok. 40 tys. zł.

Na drugim końcu rankingu znajduje się, powiat szydłowiecki w województwie mazowieckim, położony w odległości 130 km od "najbogatszej" stolicy. Siła nabywcza na osobę wynosi tam zaledwie 4 721 euro (ok. 21 tys. zł), co stanowi 66 proc. średniej krajowej.

Podczas gdy mieszkaniec Warszawy ma do dyspozycji ok. 4,5 tys. zł miesięcznie, mieszkaniec powiatu szydłowieckiego zaledwie 1,8 tys. zł miesięcznie, czyli 2,5 razy mniej.

bEJdQRdG

Różnice w zamożności Polków są zatem duże. Widać to na mapce poniżej. Przedstawiono na niej tzw. wskaźnik siły nabywczej. Kolor czerwony oznacza wysoki dochód do dyspozycji, żółty - średni, a granatowy i szary - niski.

Ostatnie lata należały do udanych na polskim rynku pracy. Bezrobocie spadało, a zarobki rosły. Wzrost gospodarczy napędzała konsumpcja. Dobra koniunktura nie sprawiła jednak, że Kowalski zarabia jak "prawdziwy Europejczyk". Skąd ten wniosek?

bEJdQRdH

Analitycy GfK porównali też dochody Polaków ze średni europejską. Wyniki widać w tabelce powyżej. Okazuje się, że nawet mieszkańcy najbogatszej w kraju Warszawy mają w portfelu zaledwie 87 proc. tego, ile wynosi średnia europejska. Statystyczny Polak ma w portfelu zaledwie 51 proc., a mieszkaniec powiatu szydłowieckiego - jedynie 34 proc. średniej europejskiej.

W raporcie pokazano też wpływ pandemii na dochody polskich gospodarstw domowych. Corona Impact Index wynosi w Polsce 138, co oznacza, ze spadek potencjału nabywczego jest o 38 proc. wyższy niż przeciętnie w Europie. Niestety druga fala pandemii prawdopodobnie podniesie jeszcze skalę tego spadku.

- Obecnie skala tych spadków w Polsce jest w zróżnicowana regionalnie. W zależności od rozwoju sytuacji, w najbardziej pesymistycznym scenariuszu, prognozowana jest skala spadków pomiędzy 14,4 a 23,7 proc. Oznacza to, iż w niektórych powiatach potencjał zakupowy może spaść nawet o niemal jedną czwartą. Dojdzie do tego przy założeniu, że izolacja Polaków potrwała łącznie 4 miesiące (2 miesiące wiosną i 2 miesiące jesień), a powrót do poziomów sprzedaży sprzed epidemii nastąpi w grudniu 2021 roku - mówi Agnieszka Szlaska-Bąk, Client Business Partner w GfK, ekspertka analiz geomarketingowych.

bEJdQRea
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(526)
Zosia
11 miesięcy temu
Ja to bym najbardziej na świecie chciała kupić swoje mieszkanie. Ale na chwilę obecną muszę się zadowolić wynajętym. Jednak znalazłam super stronę - homedome.pl i sobie zamawiam dodatki.
cynik
11 miesięcy temu
To efekt absurdalnego rozwoju Polski prowadzonego przez ekipę Tuska przez 8 lat z której będziemy długo jeszcze wychodzić, sławetny polaryzacyjno-dyfuzyjny. --- Za słabi jesteśmy by skutecznie uP0minać się w Unii o swoje .Ta słabość wynika z partyjniackiej walki o władzę i brukselskich dwóch prędkościach rozwoju ...
Oto filary PO
11 miesięcy temu
Powiat szydłowiecki to powiat pani premier Kopacz , ona z tego miasta sie wywodzi i tak go wzbogaciła , że sama sie wyniosła do miasta tuskowego czyli do Gdańska , razem z córka , która straszyła, że po przegranych PO w wyborach ucieknie do Kanady.
bEJdQReb
NIKI
11 miesięcy temu
W 1989 R. LUDZIE I PAŃSTWO WSTAWAŁO POWOLI NA NOGI I BYŁA CHĘĆ DO PRACY I ODBUDOWA KRAJU PO ZGNIŁYM KOMUNIŹMIE GDZIE NA PÓŁKACH BYŁ TYLKO CHLEB I OCET. DZIŚ WŁAŚCIWIE OD 2015 R. RZĄDZĄCY MAJA POJĘCIA JAK ZARZĄDZAĆ BY ŻYŁO SIĘ LEPIEJ W POLSCE. (( Szkoda tylko straconych lat przez poprzednie nierządy które zawarły ciemne układy w Magdalence odnośnie łupienia Polaków i Polski )) OBECNI POSTANOWILI TYM KTÓRZY UTWORZYLI MIEJSCA PRACY DLA SIEBIE I INNYCH SZEROKO WSPIERAĆ i ZAROBIONYCH PIENIEDZY ROZWIJAĆ KRAJ POMAGAJĄC LUDZIOM ROZDAJĄC LICZNE ŚWIADCZENIA. WSZYSTKO STANEŁO NA GŁOWIE I DLATEGO BEDZIE DOBRZE , PAŃSTWO SIĘ BOGACI I ROZWIJA GDYŻ WIĘKSZOŚĆ LUDZI MA ZNACZĄCE OSZCZĘDNOŚCI A BUDŻET JEST DOBRZE SKALKULOWANY PRZEZ DOBRYCH GOSPODARZY A REZERWY ZŁOTA STALE ROSNĄ . = JUŻ PO_KOMUNISTOM - AGENTOM ... ROLOWAĆ SIE SPOŁECZEŃSTWO NIE POZWOLI W NIESKOŃCZONOŚĆ , PROPAGANDA SUKCESU W GW _ TVN _ FAKTY itd. JUZ BYŁA ĆWICZONA ZA URBANA. KOMUNISTÓW NIE ROZLICZONO ,ALE POWTÓRKI JUŻ NIE BĘDZIE... Tylko DOBRA ZMIANA jest GWARANCJĄ UCZCIWEGO PODZIAŁU WYPRACOWANEGO DOBRA = KONIEC ZŁODZIEJSTWA OKRADANIA LUDZI _ RODZIN _ ZAKŁADÓW PRACY _ KRAJU - POLSKI przez nierządy POpulistów !!!
Urszulka
11 miesięcy temu
Nie ważne są pieniądze..... ważne są prawa kobiet i nienawiść do pisu. Tym żyje i jest mi dobrze. - Nie ważne są pieniądze... ważna jest też komunistyczna i niepodważalna rola UE jej praworządność oparta na wiodącej_przodującej sile_propagandzie związku radzieckiego ( zsrr )
...
Następna strona