Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Michał Krawiel
|

Masowe szczepienia. Czy obcokrajowcy zaczepią się w Polsce?

19
Podziel się

Narodowy Program Szczepień przeciwko COVID-19 uwzględnia w harmonogramie również obcokrajowców przebywających w Polsce. Zapisy są jednak na tyle enigmatyczne, że część cudzoziemców może nie mieć możliwości skorzystania z darmowych szczepień na terenie naszego kraju.

Masowe szczepienia. Czy obcokrajowcy zaczepią się w Polsce?
Obcokrajowcy mieszkający w Polsce nie wiedzą, kiedy będa mogli się zaszczepić. (Unsplash.com, Dimitri Houtteman)
bDTaBrlx

Cudzoziemcy mieszkający w Polsce mogą zaszczepić się za darmo przeciwko koronawirusowi w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciwko COVID-19. Niestety same zapisy dotyczące obcokrajowców nie są już takie jasne. Na pewno może pomóc w tym numer PESEL, który jest konieczny do skierowania na szczepienie, ale to nie jedyny warunek.

Zobacz także: Szczepienie na COVID. Profesor Simon odniósł się do "wpadki" rządu

Fragment dotyczący szczepień cudzoziemców brzmi dokładnie tak: ”Zgodnie z powyższymi etapami będą szczepieni również obcokrajowcy (osoby posiadające prawo do stałego lub czasowego pobytu) ze względu na wykonywaną w Polsce pracę w grupach wskazanych w etapach 0-III”.

bDTaBrlz

Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca jednak uwagę na to, że ten zapis, będący dość ogólnym, może spowodować, że część osób przebywających w Polsce nie będzie podlegać programowi darmowych szczepień. Chodzi o osoby, które nie pracują w żadnych z wymienionych w dokumencie branż, które zostały wyszczególnione w harmonogramie szczepień.

Problem może dotyczyć również osób, których sytuacja nie jest w danym momencie do końca uregulowana. Chodzi o osoby przebywające w Polsce na podstawie wiz, czekające na rozpatrzenie wniosków o zgody na pobyt, objęte ochroną międzynarodową oraz starające się o taką ochronę.

Dodatkową grupę, o której nie wspomina się w programie szczepień, są obywatele UE, którzy nie potrzebują zgody na pobyt w naszym kraju, a zgodę na pobyt mogą zgłosić dopiero po trzech miesiącach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDTaBrma
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(19)
Ania
1 tyg. temu
A kiedy będą cukrzycy ? O nich tez zapomniano..... a były obiecanki
Dynia
1 tyg. temu
Zapomniana grupa?! Jaja sobie robicie! Zapomniana grupa to młodzi niepełnosprawni, o których nikt się nie upomni. Przed pandemią dawałam radę usiedzieć w wózku 3/4 dnia. Teraz, przez brak rehabilitacji i możliwości wyjścia z domu mam przykurcze i mega spastykę. W wózku usiedzę godzinę, resztę dnia jestem osobą leżącą. Bycie niepełnosprawnym w Polsce jest mega upokarzające. Szczepicie stare dziady, 90letnie, które mają przed sobą jeszcze tyyyle lat życia zamiast zaszczepić przede wszystkim pracowników marketów i dużych zakładów produkcyjnych. Pomieszana kolejność. Aż mi łzy lecą, kanalie jedne!
Roco
1 tyg. temu
W pandemi powinni wrocic do swoich krajow na szczepienia
bDTaBrmb
Baska
1 tyg. temu
A kolejarze co z nimi ???jeżdżą po całym kraju, a pasażerowie nierzadko bez sladu maseczek na twarzy
polak
1 tyg. temu
Nie tytul mnie rozwala, tyle osbo nie zaszczepionych a tu martwimy sie o obcokrajowców a kiedy beda zaszczepione np gospodynei domowe, zajmujace sie dziecmi opiekujace sie niepelnosparwnymi, starszymi a nie majace regularnego zatrudnienia, a tu sie ktos martwo o obcokrajowców. Chciałbym przypomniec ze kazdy kto przyjedzie do Polski i nie ma poilskiego obywatelstwa jest obcokrajowcem, czy osoba zadajaca takie pytania wyboraza sobie jaka by zaczela byc turystyka szczepionkowa do Polski jak zaczelibysmy szczepic taka grupe ?! I to z nadwyrezonego budzetu sluzby zdrowia. Jest na to pytanie odpowiedz. Nie nie zaszczeia sie, niech szczepia sie w kraju gdzie maja obywatelstwo, chyba ze dojdziemy do momentu szcepionek komercyjnych, wiec po pokryciu kosztow szczepionki.
...
Następna strona