Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Miało być 40 mln zł na Polaków w Niemczech. Rząd PiS zmienił plany

13
Podziel się:

Polski rząd miał wspierać naukę polskiego w Niemczech m.in. poprzez większe wsparcie finansowe oraz organizację szkół i przedszkoli. Jak pisze portal Deutsche Welle, rzeczywistość okazała się odmienna, co przyznaje sam wiceminister edukacji.

Miało być 40 mln zł na Polaków w Niemczech. Rząd PiS zmienił plany
Resort edukacji przyznaje: 40 mln zł na naukę języka polskiego w Niemczech to kwota nieaktualna (Getty Images, Pavel Horak)

Jak czytamy, w ubiegłym roku polski rząd zmniejszył subwencję oświatową mniejszości niemieckiej o 40 mln zł. Kwota w całości miała wesprzeć naukę języka polskiego jako ojczystego w Niemczech.

Z ustaleń Deutsche Welle wynika, że rozmach rządu PiS w tej kwestii jest dużo mniejszy, niż deklarowano. "Dotychczasowe wydatki na naukę polskiego w Niemczech wynoszą w tym roku ok. 5 mln zł" - wskazuje portal.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Najbardziej proniemiecki rząd w historii". Posłanka atakuje PiS

Mniej pieniędzy na naukę polskiego w Niemczech

O tym, że kwota 40 mln zł jest już nieaktualna, mówi w rozmowie z dw.com wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski. Polityk wyraża też nadzieje na to, że w przyszłorocznym budżecie będą środki na przywrócenie trzech godzin lekcyjnych dla mniejszości niemieckiej w Polsce. Projekt ustawy budżetowej na 2024 r. trafi do Sejmu przed końcem września.

Zawsze byłem orędownikiem tego, żeby wymiar czasu nauki języka niemieckiego jako ojczystego był taki sam, jak w przypadku innych mniejszości narodowych - podkreśla Rzymkowski.

Od listopada 2022 r. wspieraniem nauki języka polskiego za granicą, w tym w Niemczech, zajmuje się państwowy Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego. Roczny budżet instytucji wynosi ok. 92,4 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(13)
deutsch
4 miesiące temu
Rozporządzenie, z polecenia Hitlera władz III Rzeszy z 27 lutego 1940 r, dotyczące likwidacji Związku Polaków w Niemczech i zrabowanie ogromnego majątku Polaków obowiązuje w Niemczech do dziś ! W ramach symetrii stosowanej w polityce międzynarodowej, to samo powinno dotyczyć Niemców w Polsce.
kujon?
4 miesiące temu
wyrzucanie 5 mln w błoto, już niedługo będą takie smartfony, że każdy będzie sobie tłumaczył z niemieckiego na polski i na jeszcze 5000 innych języków
Polak
4 miesiące temu
Dziwne jakoś na Fundacje środków nie zabrakło w ministerstwie Edukacji -to kpina z ministerstwa.
untemensz
4 miesiące temu
to my jeszcze płacimy na polskich untemenszów? Kpina!
untemensz
4 miesiące temu
Jedynie co z polski w niemcach szanuję i rozumiem to tylko p0lskich zł0dziei, chociaż złodziejstwa nie toleruję to w tym kraju akurat jest to uzasadnione