Notowania

nagroda money.pl
09.05.2019 16:02

Michał Sołowow nominowany w kategorii "Człowiek Roku"

Michał Sołowow, polski biznesmen prowadzący głównie inwestycje giełdowe, a także wielokrotnie utytułowany kierowca rajdowy. Jest nominowany w kategorii "Człowiek Roku".

Podziel się
(Agencja Gazeta)
(Fot: skwarczek)

Michał Sołowow urodził się 11 lipca 1962 roku w Kielcach. Jest absolwentem kieleckiego IV Liceum Ogólnokształcącego im. Hanki Sawickiej, a także Politechniki Świętokrzyskiej.

Pierwsze kroki w rajdach stawiał jeszcze w wieku 17 lat, jednak brak pieniędzy uniemożliwił mu zakup auta, a przez to również start w wyścigach. Za kierownicę samochodu rajdowego powrócił w 2001 roku.

Pierwszy raz na podium klasyfikacji generalnej stanął w 2004 roku jako drugi wicemistrz. Kolejnymi sukcesami w karierze rajdowej Michała Sołowowa był tytuł wicemistrza Europy z 2008 i 2009 roku, a także tytuł mistrza Polski z 2009 roku w klasie S2000.

Biznes to pasja

Sołowow pierwszy biznes rozkręcił w liceum i prowadził sklep z bułkami. Później mył szyby w samochodach na stacjach benzynowych. Na studiach w wakacje dorabiał, pracując w warsztatach samochodowych w Niemczech. W końcu zaczął sprowadzać zagraniczne samochody, naprawiać je w Polsce i sprzedać z zyskiem.

W 1988 roku założył firmę budowlaną Mitex. W 2002 roku, gdy sprzedawał Mitex była to największa firma budowlana w Polsce.

Dziś jego firmy Synthos (firma z branży chemicznej), Cersanit (produkcja ceramiki sanitarnej) i Barlinek (producent parkietów) to liderzy w swoich sektorach. Synthos pracuje dla 17 spośród 20 największych producentów opon na świecie, a Cersanit jest drugim producentem płytek w Europie. W całej grupie Sołowowa pracuje 16 tys. osób.

Michał Sołowow od kilku lat plasuje się w czołówce rankingu najbogatszych Polaków. Jeszcze niedawno do fortuny rodziny Kulczyków brakowało mu kilku miliardów złotych, a o 2. miejsce na liście rywalizował przez długi czas z potentatem medialnym, Zygmuntem Solorzem-Żakiem. W tym roku wreszcie udało mu się wyjść na czoło stawki – Michał Sołowow to najbogatszy Polak w rankingu z 2019 roku. Jego majątek wyniósł 13,331 mld zł.

W globalnym zestawieniu Michał Sołowow w 2007 roku zajmował 407. pozycję na liście najbogatszych ludzi świata, co stanowiło najlepszy wynik, jaki kiedykolwiek uzyskali Polscy miliarderzy.

Zwycięzców poznamy podczas Gali finałowej Nagrody Money.pl 22 maja , która odbędzie się w ramach Kongresu Impact'19 organizowanego w dniach 21-22.05.2019 w Krakowie!

+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące