Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Microsoft atakuje rekord Apple'a. Wygrana w przetargu na JEDI

2
Podziel się

Kurs Microsoftu na Wall Street wystrzelił w górę po informacji o wyborze kontrahenta na chmurę obliczeniową dla Pentagonu. Dotychczasowy rekord wartości rynkowej, który należy do Apple'a, może być już dziś przebity.

Microsoft zdobywa coraz większy udział w dynamicznym rynku chmury obliczeniowej
Microsoft zdobywa coraz większy udział w dynamicznym rynku chmury obliczeniowej (flickr.com, TechStage)
bEizdAoR

Akcje Microsoftu poszły w górę o 3,5 proc. po otwarciu sesji na Wall Street. W ten sposób wartość rynkowa spółki przekroczył poziom 1,1 bln dol.

Dotychczasowy światowy rekord wartości wciąż należy do Apple, który nieco ponad rok temu, a dokładnie 3 października osiągnął wartość giełdową 1,13 bln dol. Wystarczy, żeby akcje Microsoftu wzrosły o 5,5 proc., a historyczny rekord będzie już dziś.

Dlaczego Microsoft dzisiaj rośnie? Rynek jest pod wrażeniem wygranej spółki w prestiżowym przetargu. Pentagon wybrał ofertę firmy Bila Gatesa na chmurę obliczeniową za 10 mld dol. rocznie. Chodzi o program Joint Enterprise Defense Infrastructure (JEDI) Cloud, który jest częścią szerokiej modernizacji Pentagonu.

bEizdAoT

Zobacz też: Polskie firmy mają szansę na rozwój. Cyfrowa chmura przyniesie nową jakość pracy i usług

W pokonanym polu został Amazon, który obecnie jest światowym liderem na rynku chmury cyfrowej. Amazon prawdopodobnie odwoła się od decyzji Pentagonu.

- Kontrakt dodaje do wartości akcji Microsoftu około 10 dol. i może mieć istotne pozytywne implikacje finansowe dla spółki w nadchodzących latach - podało biuro maklerskie Wedbush, cytowane przez Reutersa.

bEizdAoZ

Gdyby faktycznie akcje poszły w górę o 10 dol., to już byłby rekord i około 1,15 bln wartości całej spółki.

Akcje Amazona tracą 1,1 proc. w notowaniach pozagiełdowych. Przegrana sugeruje, że lukratywny rynek chmury Microsoft zdobywa kosztem jego lidera. Amazon Web Services w ostatnim kwartale miał 31,5 proc. udziału w rynku, a Microsoft 18,1 proc. według szacunków firmy analitycznej Canalys. Różnica jest o 3 pkt. proc. niższa niż rok temu. W ciągu roku wartość rynku chmury urosła o 37 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEizdApu
KOMENTARZE
(2)
To ma nawet s...
2 lata temu
Chmura to infrastruktura i usługi. Windows to system operacyjny, który można czasem spotkać w chmurze. Faktycznie częściej jest to np. Ubuntu Linux. Azure i Windows robią różne zespoły deweloperów. CTO Azure był kiedyś Satya Nadela, który jest teraz CEO Microsoftu.
linuks
2 lata temu
a widows jest taki słaby ?