Notowania

Mieszkanie Plus dostało zastrzyk gruntów. Ma być wysyp inwestycji

Program Mieszkanie Plus ma mocno przyspieszyć. Wszystko dzięki nowym przepisom, zgodnie z którymi pod budowę domów będzie można przeznaczyć więcej gruntów. Pierwszy budynek w nowej formule ma powstać pod Warszawą.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
PFR wytypował wytypował 500 działek, na których mogą powstać bloki mieszkalne

Głównym celem nowych przepisów jest zwiększenie dostępności gruntów, które mogłyby zostać wykorzystane przez Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN) na budowę nowych mieszkań. Przed nowelizacją ustawa zakładała bezpłatne przekazanie ziemi Skarbu Państwa do KZN. Trafiły tam nieruchomości, które nie mogły być wykorzystane pod budownictwo mieszkaniowe.

Co się zmieni? "Rzeczpospolita" informuje, że od teraz na potrzeby programu grunty mają przekazywać spółki ze 100 proc. udziałem Skarbu Państwa i takie, w których te spółki mają 100 proc. udziałów oraz instytuty badawcze. W zamian za przekazane nieruchomości spółkom wypłacane będzie wynagrodzenie odpowiadające 100 proc. ceny rynkowej nieruchomości.

Z obowiązku wyłączone zostały Lasy Państwowe – grunty przez nie zarządzane nie będą musiały być przekazywane do KZN.
90 proc. ceny rynkowej otrzymają za nieruchomości zbyte na cele inwestycji mieszkaniowych - państwowe osoby prawne: Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz Agencja Mienia Wojskowego.

Rezultat: KZN wytypował 500 działek o powierzchni w sumie około 1148 hektarów w 120 lokalizacjach, na których będzie można wybudować osiedla z około 63 tysięcy mieszkań

Obejrzyj: Mieszkanie+. Do końca 2019 roku decyzja ws. 100 tys. mieszkań

Przymiarki do pierwszej inwestycji – pod koniec roku

Pierwsze osiedle na gruntach Krajowego Zasobu Nieruchomości powstanie pod Warszawą.

Mirosław Barszcz, prezes spółki PFR Nieruchomości powiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą", że KZN potrzeba jeszcze co najmniej miesiąca na powołanie swoich organów, czyli rady nadzorczej i prezesa. Konieczne jest też przyjęcie rozporządzeń wykonawczych, np. zmiana statutu KZN.

Jakich kwot sięgają koszty utrzymania mieszkania? Kalkulator opłat to niezbędne narzędzie do kontroli budżetu domowego
Mieszkanie plus. Od połowy roku projekty 50 tys. mieszkań

- Zawiązanie spółki PFR Nieruchomości z KZN również wymaga czasu. Sądzę, że zaczniemy przymiarki do pierwszej inwestycji pod koniec roku. W pierwszej kolejności planujemy budowę dużego osiedla na 4 tys. mieszkań niedaleko Warszawy w lokalizacji dobrze skomunikowanej ze stolicą – wyjaśnił Barszcz.

Mieszkanie plus. Warszawskie osiedle ma powstać na terenach, które obecnie są własnością Poczty Polskiej.
Mieszkanie plus. Osiedle w Warszawie powstanie w atrakcyjnej lokalizacji

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: mieszkanie plus, nieruchomości, pfr nieruchomości, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-08-2019

ŚlązakI tak do wyborów. Czyli niedługo. A działacze PZPRpiSS mają gdzie mieszkać.

16-08-2019

3000000Na kartce wyborczej.

17-08-2019

W końcu zacznę żyć a co?W poniedziałek kupuję paczkę papieru i zaczynam pisać wnioski o zapomogi, mieszkanie, finansowanie czynszu. Po co mam pracować. fajnie się siedzi pod … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (6)