Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Mieszkanie Plus dostało zastrzyk gruntów. Ma być wysyp inwestycji

6
Podziel się

Program Mieszkanie Plus ma mocno przyspieszyć. Wszystko dzięki nowym przepisom, zgodnie z którymi pod budowę domów będzie można przeznaczyć więcej gruntów. Pierwszy budynek w nowej formule ma powstać pod Warszawą.

PFR wytypował wytypował 500 działek, na których mogą powstać bloki mieszkalne
PFR wytypował wytypował 500 działek, na których mogą powstać bloki mieszkalne (WP.PL)
bEhcoPSJ

Głównym celem nowych przepisów jest zwiększenie dostępności gruntów, które mogłyby zostać wykorzystane przez Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN) na budowę nowych mieszkań. Przed nowelizacją ustawa zakładała bezpłatne przekazanie ziemi Skarbu Państwa do KZN. Trafiły tam nieruchomości, które nie mogły być wykorzystane pod budownictwo mieszkaniowe.

Co się zmieni? "Rzeczpospolita" informuje, że od teraz na potrzeby programu grunty mają przekazywać spółki ze 100 proc. udziałem Skarbu Państwa i takie, w których te spółki mają 100 proc. udziałów oraz instytuty badawcze. W zamian za przekazane nieruchomości spółkom wypłacane będzie wynagrodzenie odpowiadające 100 proc. ceny rynkowej nieruchomości.

Z obowiązku wyłączone zostały Lasy Państwowe – grunty przez nie zarządzane nie będą musiały być przekazywane do KZN.
90 proc. ceny rynkowej otrzymają za nieruchomości zbyte na cele inwestycji mieszkaniowych - państwowe osoby prawne: Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz Agencja Mienia Wojskowego.

bEhcoPSL

Rezultat: KZN wytypował 500 działek o powierzchni w sumie około 1148 hektarów w 120 lokalizacjach, na których będzie można wybudować osiedla z około 63 tysięcy mieszkań

Zobacz także: Obejrzyj: Mieszkanie+. Do końca 2019 roku decyzja ws. 100 tys. mieszkań

Przymiarki do pierwszej inwestycji – pod koniec roku

Pierwsze osiedle na gruntach Krajowego Zasobu Nieruchomości powstanie pod Warszawą.

bEhcoPSR

Mirosław Barszcz, prezes spółki PFR Nieruchomości powiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą", że KZN potrzeba jeszcze co najmniej miesiąca na powołanie swoich organów, czyli rady nadzorczej i prezesa. Konieczne jest też przyjęcie rozporządzeń wykonawczych, np. zmiana statutu KZN.

- Zawiązanie spółki PFR Nieruchomości z KZN również wymaga czasu. Sądzę, że zaczniemy przymiarki do pierwszej inwestycji pod koniec roku. W pierwszej kolejności planujemy budowę dużego osiedla na 4 tys. mieszkań niedaleko Warszawy w lokalizacji dobrze skomunikowanej ze stolicą – wyjaśnił Barszcz.

bEhcoPSS

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEhcoPTm
KOMENTARZE
(6)
Budowlaniec
2 lata temu
No i świetnie - wreszcie kasa ze sprzedaży mieszkań (sprzedawanych po realnej cenie) zasili budżet Państwa, a nie brzuchy pazernych deweloperów :)
W końcu zaczn...
2 lata temu
W poniedziałek kupuję paczkę papieru i zaczynam pisać wnioski o zapomogi, mieszkanie, finansowanie czynszu. Po co mam pracować. fajnie się siedzi pod sklepem i pić piwo.
Andy
2 lata temu
Dajcie już spokój.
bEhcoPTn
kamień
2 lata temu
A drzew ile posadził krzywousty? teraz chce pomagać mu tatulo!!!!!!!!!!!!!!!!!
3000000
2 lata temu
Na kartce wyborczej.