Notowania

niemcy
17.07.2019 09:04

Migracja do Niemiec: Rumuni w czołówce, Polaków przybywa wolniej

W ubiegłym roku ludność Niemiec zwiększyła się o 400 tys. osób. Co druga pochodziła z innego kraju Unii Europejskiej – wynika z danych Federalnego Urzędu Statystycznego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)

Niemcy pozostają atrakcyjnym celem dla imigrantów z całego świata. W ubiegłym roku przyjechało tam o 400 tys. osób więcej, niż wyjechało. Największa grupę nowych mieszkańców Niemiec stanowili Rumuni, Chorwaci i Bułgarzy – wynika z najnowszego raportu Federalnego Urzędu Statystycznego w Wiesbaden.

Według autorów raportu dodatnie saldo migracyjne, czyli różnica między liczbą osób, które przyjechały do Niemiec a tymi, które wyjechały, wyniosła w przypadku Rumunów 68 tysięcy osób. Chorwatów przybyło 28 tys., a Bułgarów 29 tys.

Polacy na dobre zadomowili się za granicą. Część wróci, jeśli dostanie porządne pensje
Oczekiwania polskich emigrantów. Za granicą zarabiają minimalną, a wrócą tylko na "maksymalną"

Polaków przybywa, ale wolniej

Różnica między liczbą Polaków, którzy osiedlili się w Niemczech, a z Niemiec wyjechali, wyniosła w ubiegłym roku 20 tys. (143 tys. przyjazdów, 123 tys. wyjazdów). Oznacza to, że Polaków w Niemczech wciąż przybywa, ale dzieje się to wolniej niż w minionych latach. Jeszcze w 2017 roku liczba Polaków zwiększyła się o 34 tysiące.

Obejrzyj: "Powrotów nie będzie". Brexit utrudni życie, ale nie wypchnie Polaków z Wielkiej Brytanii

Niemcy notują dodatnie saldo migracyjne nieprzerwanie od 2010 roku. W rekordowym roku 2015, w szczycie kryzysu uchodźczego, dodatnie saldo wyniosło 1,5 miliona osób. Od tego czasu regularnie spada. W 2017 roku wyniosło 416 tys. osób, w ubiegłym 400 tys. Połowę tej liczby stanowili obywatele innych krajów Unii Europejskiej.

Państwo Agnieszka i Grzegorz wyjechali z kraju w 2004 roku. Dziś chcą wrócić, głównie ze względu na dzieci
15 lat na emigracji. Dziś mówią: "wracamy!"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
Deutsche Welle
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-07-2019

Farsa polskaA ja właśnie wyjeżdżam. W kontekście tego co robi PiS, jak społeczeństwo jest mało rozciągnięte i nadciagajacych skutków globalnego ocieplenia, to … Czytaj całość

18-07-2019

antygreedLudzie dla pieniędzy zrobią wszystko ale żeby pracować dla niemca to już gruba przesada

17-07-2019

sadno przeludnienie to jest jak w chinach.

Rozwiń komentarze (3)