Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jakub Stasiak
Jakub Stasiak
|

Minister Czarnek walczy z wiecznymi studentami. Chodzi o stypendia

26
Podziel się:

Ministerstwo Nauki zamierza "pozbyć się" tych studentów, którzy zwlekają z zakończeniem nauki na uniwersytetach. Pomóc ma w tym przygotowywana przez resort zmiana w prawie. Czy bat na krnąbrnych żaków tym razem okaże się skuteczny?

Minister Czarnek walczy z wiecznymi studentami. Chodzi o stypendia
Minister Czarnek walczy ze studentami. Chodzi o stypendia (East News, Bartlomiej Wojtowicz)

Na wstępie przypomnijmy, że obowiązujące obecnie prawo o szkolnictwie wyższym i nauce stypendia stanowi, że same stypendia przysługują nie dłużej niż przez sześć lat. Określenie limitu czasowego ma tym samym służyć premiowaniu za terminowe kończenie studiów.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiada jednak istotne zmiany w prawie, które już wkrótce zróżnicują okres przysługiwania świadczeń w zależności od długości studiów na poszczególnych poziomach kształcenia.

Szef resortu nauki zapomina jednak, że nie wszystkie studia są tej samej długości, a część studentów - np. w wyniku przerwy w nauce z powodu choroby - w rezultacie zmian może utracić prawo do uzyskiwania świadczenia.

W celu otrzymania stypendium student musi bowiem złożyć wniosek o jego przyznanie oraz spełnić warunki, np. uzyskać wysoką średnią. To, czy dane świadczenie rzeczywiście będzie przysługiwać, uzależnione jest od decyzji właściwego organu uczelni, który hipotetyczne uprawnienie studenta konkretyzuje, przyznając mu dane świadczenie - wskazuje "Rzeczpospolita".

Zobacz także: Brexit. Co z pracą i studiami? "Będzie dużo trudniej"

O prawa studentów do stypendium upominał się też rzecznik praw obywatelskich, w  przepisach dopatrując się nierównego traktowania żaków.

Na inny problem uwagę zwróciło z kolei Niezależne Zrzeszenie Studentów. Zdaniem NZS już same wartości stypendiów socjalnych od lat nie są dostosowane do wzrostu kosztów utrzymania, inflacji i bieżących zmian koniunktury i wymagają gruntownych zmian.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(26)
z autopsji
3 lata temu
Na dobrych uczelniach o stypendium bardzo trudno, tam gdzie jest wyskoka średnia i naprawdę wysoki poziom. Na niektórych poziom jest taki że prawie każdy przeciętniak dostanie
prymus
3 lata temu
Sam został przepchnięty i wypchnięty to tera zazdrości innym że są dłużej na studiach.
Polak
3 lata temu
Jest niewielka grupka studentów - zawodowych studentów. Bywają w samorządach studenckich i wyciągają z tego różne dotacje od rektorów. Miewają się jak pączki w maśle, choć wiek już dawno dr lub i więcej, ale wciąż status studenta, tylko kolejny kierunek zaczęty, a najlepiej zaświadczenie o niepełnosprawności do tego. Można tak wiele lat.... Widziałem takich cwaniaków. Zmieniają auta, jadą na krańce świata za kasę uczelni, Juwenalia to prawdziwy biznes bo jak zrobić przetarg na koncert solistki? Żyć nie umierać.
żak
3 lata temu
uważaj chłopie , ze studentami nie ma żartów
Karina
3 lata temu
Niestety ten Pan nic innego nie potrafi jak dyscyplinować!!!
...
Następna strona