Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Minister rolnictwa: odstrzał bobrów na ściśle określonych zasadach

28
Podziel się:

W Polsce jest ponad 100 tys. bobrów. Powodują straty dla rolnictwa, więc trzeba ograniczyć ich liczbę - uważa minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Minister rolnictwa: odstrzał bobrów na ściśle określonych zasadach
(PAP)

- Nie jadłem mięsa z bobra i nie wiem, czy w ogóle jest dobre. Przez wieki bobry były w Polsce zwierzętami jadalnymi. W pewnym momencie prawie bobry prawie zniknęły i trzeba było je rekultywować – powiedział na antenie radiowej "Trójki" minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Wyjaśnił, że w Polsce jest ich obecnie ponad 100 tysięcy i powodują duże straty dla rolnictwa, bo są odpowiedzialne za podtopienia.

Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska mogą wprawdzie wydawać zgody na odstrzał, ale w związku z tym, że nie można wykorzystywać później ani ich futra, ani mięsa, nie ma chętnych do przeprowadzania odstrzału.

Ardanowski wyjaśnił, że odstrzał miałby się odbywać na ściśle określonych zasadach, np. tylko w określonych porach roku.
- Przyroda musi być utrzymywana przez człowieka w pewnych ryzach – powiedział.

Zobacz także: Obejrzyj: Przystępny język kluczem do sukcesu w biznesie

Polska coraz bardziej jak step

- W kwietniu były susze, ale majowe deszcze sprawiły, że nie możemy teraz mówić o suszy. Jeśli w najbliższych dwóch tygodniach nie będzie deszczu, wróci susza – przewiduje minister.

Jeśli do tego dojdzie, Rada Ministrów uruchomi pieniądze na walkę z jej skutkami.

Ardanowski nie ma wątpliwości, że poziom wód obniża się, są obszary Polski, które zamieniają się w step. Zaradzić temu może program nawodnień i małej retencji.

W sierpniu ruszą dopłaty dla gospodarstw, które będą chciały skorzystać z nawadniania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(28)
Andrzej
4 lata temu
Dużo większe straty w rolnictwie powoduje niedobór wody i obniżenie poziomu wód gruntowych. Bobry mogą ten proces zahamować i poprawić błędy meliorantów bez dużych kosztów. Pomysły Pana ministra świadczą o brakach w wykształceniu.
Oleksy
4 lata temu
Nasowa się pytanie skoro są miejsca gdzie ekosystem cierpią bo usunięto z nich bobry czy nie byłoby lepiej je tam przenieść
Max
5 lata temu
Tego gościa to trzeba leczyć albo poddać eutanazji. Co co Pisowcy mają do naszej przyrody?Tylko by wycinali i zabijali. Właściwie to powinno się ich skazać za sabotowanie własnej ojczyzny. Wyrzynają cenne drzewa, masowo mordują zwierzęta, chcą budować autostrady dla obcych przez cenne tereny i na szkodę naszych portów itd.
Słownik
5 lata temu
Co ta przyroda, te zwierzęta i rośliny, wam zrobiły?!
filtz
5 lata temu
a zamiast do bobrow strzelac do niego , wyglada jak bobr , ale glupszy , zeremie nie buduje tylko glupoty plecie
...
Następna strona