Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Agata Kalińska
Agata Kalińska
|

Ministerstwo finansów bez szefa do wyborów? "Jestem spokojny o finanse państwa"

46
Podziel się:

Jestem spokojny o stan finansów państwa - mówi money.pl były minister finansów, a obecnie prezes NIK, Marian Banaś. Banaś odszedł z resortu kilka dni temu. Na razie jego następcy nie ma i nie wiadomo, czy do wyborów będzie.

Mateusz Morawiecki przejął ministerstwo finansów. Możliwe, że do wyborów
Mateusz Morawiecki przejął ministerstwo finansów. Możliwe, że do wyborów (PAP, Radek Pietruszka)

Nawet jak na standardy resortu finansów - gdzie ministrowie zmieniają się stosunkowo często - Banaś był ministrem krótko. Tekę objął 4 czerwca br., a rezygnację złożył pod koniec sierpnia. 30 sierpnia Sejm powierzył mu kierowanie Najwyższą Izbą Kontroli.

- Chcę, aby jakość tych kontroli była jeszcze lepsza - mówi były minister, pytany o swoje priorytety na nowym stanowisku. - Zająć się problemami, które z punktu widzenia interesów państwa i jego strategii są najważniejsze. Dla mnie NIK jest instytucją, która oprócz kontroli budżetu i kontroli na wniosek Sejmu czy Prezydenta jest też instytucją, która może z własnej inicjatywy bardzo dużo - wyjaśnia.

Zobacz też: Roaming już tak nie ciąży telekomom. To może być koniec podwyżek

- Państwo ma się rozwijać jak najszybciej, ulepszać instytucje państwowe, byśmy się stawali coraz silniejsi - dodaje.

Banaś był ministrem niecałe trzy miesiące. W tym czasie rząd PiS przedstawił pierwszy od czasów transformacji budżet bez deficytu.

Po Banasiu kierowanie resortem objął premier Mateusz Morawiecki. Pisaliśmy w money.pl, że takie rozwiązanie jest prawdopodobne.

- Zgodnie z przepisami premier w sposób naturalny przejmuje kontrolę nad ministerstwem. Ale w resorcie są podsekretarze, którzy są pracowici i w sposób odpowiedzialny wykonują swoje obowiązki. Ja jestem spokojny o finanse państwa i politykę finansową przez ten najbliższy miesiąc do wyborów - powiedział Banaś w rozmowie z money.pl podczas XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Czy to znaczy, że do wyborów nie będzie nowego ministra finansów? – Nie wiem, nie wiem, to nie jest moje zadanie, to jest decyzja pana premiera. Myślę, że w najbliższym czasie zostanie podjęta w sposób formalny - powiedział prezes NIK.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(46)
Ekonom
5 lata temu
Nie znał się na finansach więc może się nie znać na kontroli. Najważniejsze że jest służalcem Kulawego.
gbur
5 lata temu
Gość ma określone zadanie - likwidować niepokorne samorządy. Każdemu można coś znaleźć TVPIS zrobi do tego otoczke medialna, Jacek S, da wywiad z uzasadnieniem a Zbyszek Z. wyda wyrok.
luz
5 lata temu
gdy dług publiczny rosnie to niebyłbym taki spokojny pinokio
Bankowiec
5 lata temu
Czyli coś się dzieje!!!!!
mf
5 lata temu
jeszcze nam dają kredyty, stąd spokój p.Morawieckiego, Zaniepokoi się dopiero jak odmówią.
...
Następna strona