Notowania

Ministerstwo finansów bez szefa do wyborów? "Jestem spokojny o finanse państwa"

Jestem spokojny o stan finansów państwa - mówi money.pl były minister finansów, a obecnie prezes NIK, Marian Banaś. Banaś odszedł z resortu kilka dni temu. Na razie jego następcy nie ma i nie wiadomo, czy do wyborów będzie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Mateusz Morawiecki przejął ministerstwo finansów. Możliwe, że do wyborów (Fot: Radek Pietruszka)

Nawet jak na standardy resortu finansów - gdzie ministrowie zmieniają się stosunkowo często - Banaś był ministrem krótko. Tekę objął 4 czerwca br., a rezygnację złożył pod koniec sierpnia. 30 sierpnia Sejm powierzył mu kierowanie Najwyższą Izbą Kontroli.

- Chcę, aby jakość tych kontroli była jeszcze lepsza - mówi były minister, pytany o swoje priorytety na nowym stanowisku. - Zająć się problemami, które z punktu widzenia interesów państwa i jego strategii są najważniejsze. Dla mnie NIK jest instytucją, która oprócz kontroli budżetu i kontroli na wniosek Sejmu czy Prezydenta jest też instytucją, która może z własnej inicjatywy bardzo dużo - wyjaśnia.

Zobacz też: Roaming już tak nie ciąży telekomom. To może być koniec podwyżek

- Państwo ma się rozwijać jak najszybciej, ulepszać instytucje państwowe, byśmy się stawali coraz silniejsi - dodaje.

Banaś był ministrem niecałe trzy miesiące. W tym czasie rząd PiS przedstawił pierwszy od czasów transformacji budżet bez deficytu.

Mateusz Morawiecki chce zrównoważyć budżet państwa
Budżet na 2020 r. bez deficytu. To prawdziwa rewolucja

Po Banasiu kierowanie resortem objął premier Mateusz Morawiecki. Pisaliśmy w money.pl, że takie rozwiązanie jest prawdopodobne.

- Zgodnie z przepisami premier w sposób naturalny przejmuje kontrolę nad ministerstwem. Ale w resorcie są podsekretarze, którzy są pracowici i w sposób odpowiedzialny wykonują swoje obowiązki. Ja jestem spokojny o finanse państwa i politykę finansową przez ten najbliższy miesiąc do wyborów - powiedział Banaś w rozmowie z money.pl podczas XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Marian Banaś przejdzie z MF do NIK. Rząd musi znaleźć nowego szefa resortu, może być nim sam Mateusz Morawiecki
Kolejne zawirowanie na szczycie resortu finansów. Morawiecki kandydatem na ministra

Czy to znaczy, że do wyborów nie będzie nowego ministra finansów? – Nie wiem, nie wiem, to nie jest moje zadanie, to jest decyzja pana premiera. Myślę, że w najbliższym czasie zostanie podjęta w sposób formalny - powiedział prezes NIK.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-09-2019

PozoranctwoCzy były już minister finansów będzie jako szef NIKu kontrolował swój były resort?!

03-09-2019

ZaniepokojonyEkshumacja Wozniakastaraka i jego pochowek na Wawelu to przegiecie paly ! Co na to Morawiecki ???

04-09-2019

sondorWszystko ma swoje granice, tak wykładał nam nauczyciel z księgowości. Pamiętajcie- mawiał- finanse jako jeden z działów gospodarki mają ścisłe … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (46)