MON podnosi stawki. Tyle dostaną żołnierze od lipca
Od 1 lipca wzrosną stawki uposażenia dla żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej oraz rezerwistów. Ministerstwo Obrony Narodowej opublikowało nowe rozporządzenie, z którego wynika, że najwyższe dzienne uposażenie sięgnie 626 zł - podaje defence24.pl.
Ministerstwo Obrony Narodowej opublikowało rozporządzenie określające nowe stawki uposażenia zasadniczego dla żołnierzy niebędących żołnierzami zawodowymi. Zmiany obejmują żołnierzy aktywnej rezerwy, pasywnej rezerwy powoływanych do służby oraz Wojsk Obrony Terytorialnej. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 lipca 2026 r.
Dokument wprowadza nowe dzienne stawki uposażenia uzależnione od posiadanego stopnia wojskowego - czytamy. Najniższe świadczenie przewidziano dla szeregowych, natomiast najwyższe dla generałów.
Od szeregowego do generała
Zgodnie z rozporządzeniem szeregowy będzie otrzymywał 182 zł za każdy dzień służby. W przypadku starszego szeregowego stawka wyniesie 188 zł, a starszego szeregowego specjalisty 196 zł dziennie.
W korpusie podoficerów przewidziano stawki od 208 zł do 219 zł dziennie. Kapral otrzyma 208 zł, starszy kapral 210 zł, plutonowy 214 zł, sierżant 216 zł, a starszy sierżant 219 zł za dzień pełnienia służby - podaje defence24.pl.
Zainwestowali 250 mln zł. Chcą produkować kluczową amunicję dla Europy
Wyższe kwoty przewidziano dla korpusu chorążych. Młodszy chorąży będzie otrzymywał 222 zł dziennie, chorąży 233 zł, starszy chorąży 236 zł, a starszy chorąży sztabowy 239 zł.
Jeszcze wyższe stawki obejmą oficerów. Dla podporucznika ustalono 250 zł dziennie, dla porucznika 253 zł, dla kapitana 259 zł, dla majora 270 zł, dla podpułkownika 296 zł, a dla pułkownika 341 zł za dzień służby.
MON liczy na większe zainteresowanie służbą
Najwyższe uposażenia przewidziano dla generałów. Generał brygady będzie otrzymywał 413 zł dziennie, generał dywizji 455 zł, generał broni 526 zł, natomiast generał (admirał) 626 zł za każdy dzień służby.
Resort obrony wskazuje, że celem zmian jest dostosowanie wysokości świadczeń do obecnych realiów ekonomicznych. Nowe stawki mają również zwiększyć atrakcyjność służby w różnych formach rezerwy oraz wspierać dalszy rozwój Wojsk Obrony Terytorialnej.
Od 1 lipca żołnierze aktywnej rezerwy, pasywnej rezerwy oraz WOT będą otrzymywać wynagrodzenie według nowych stawek określonych w rozporządzeniu MON.