Notowania

nagroda money.pl
22.05.2019 14:35

Nagroda money.pl. Firma Roku: Wielton

Wielton jest światowym liderem w branży produktów transportowych dla biznesu. Przyczepy, naczepy i zabudowy z polskiej firmy wyjeżdżają do 35 krajów Europy, Azji i Afryki. Działająca od blisko ćwierćwiecza spółka została Firmą Roku money.pl.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
Wielton jest jednym ze światowych liderów na rynku naczep i przyczep samochodowych. (Fot: WP.PL)

Wywodzący się z 22-tys. miasteczka w środkowej Polsce, z Wielunia, Wielton jest dziś nie tylko znaczącym w Europie producentem naczep i przyczep samochodowych, ale i jedną z dziesięciu największych firm w branży na świecie.

Wielton znajduje się w europejskim TOP3 i światowym TOP10 wśród producentów naczep, przyczep i zabudów samochodowych. Spółka powstała w 1996 r., a nieprzerwanie od 2007 r. jest notowana na GPW.

Należąca do Grupy Wielton spółka Lawrence David wyprodukuje dla Amazona 40 pojazdów testowych. Są to naczepy z osiami dzielonymi, co pozwala na maksymalne wykorzystanie przestrzeni ładunkowej. Będą służyły do transportu między dużymi magazynami przeładunkowymi (tzw. hubami) amerykańskiego giganta sprzedaży internetowej.

Nagroda money.pl. Tak wybierano zwycięzców

Nie jest to jedyne innowacyjne przedsięwzięcie, w jakie zaangażował się Wielton. Kolejne polega na stworzeniu zestawu (ciągnika z naczepą) zużywającego o 13 proc. mniej paliwa. Z tego 6 proc. oszczędności ma wygenerować naczepa o zmiennym kształcie, zależnie od wysokości ładunku. Projekt o nazwie Falcon realizuje francuska spółka zależna Wieltonu Fruehauf wspólnie z Renaultem i Volvo.

Od 2015 r. Wielton regularnie i bez kompleksów przejmuje konkurentów z zachodniej Europy – to francuski Fruehauf, włoski Viberti Rimorchi, brytyjski Lawrence David oraz niemiecki Langendorf. W efekcie polska spółka nie martwi się o rozwój czy utrzymanie na rynku, ale o to w jaki sposób nadążyć za popytem rynku i potrzebami klientów.

Błyskawiczna ekspansja zagraniczna polskiej firmy to przede wszystkim czasy prezesury Mariusza Golca. Z wykształcenia inżynier i menedżer związany ze spółką Wielton niemal od początku jej istnienia. Przez 15 lat zajmował w niej stanowisko wiceprezesa, a od 2015 r. zasiada w fotelu jej prezesa.

Paweł Borys: "Musimy wspierać polskie firmy"

Produkty wychodzące z Wieltona można konfigurować na 800 sposobów. Spółka w całej grupie zatrudnia 3200 osób, w tym 300 inżynierów. Spółka wyceniana jest obecnie na ponad 717 mln zł.

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz