Notowania

Najbogatsi Polacy według "Forbesa". Michał Sołowow wrócił na szczyt, na drugim miejscu Solorz-Żak

Miesięcznik "Forbes" opublikował listę 100 najbogatszych ludzi w Polsce. Otwiera ją Michał Sołowow, którego majątek szacowany jest na 13,31 mld zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Michał Sołowow po 12 latach wrócił na szczyt najbogatszych Polaków (Fot: Piotr Tracz/REPORTER)

Powrót na pierwsze miejsce zajął kieleckiemu miliarderowi 12 lat, "ale wraca silniejszy i bogatszy. Jak sam przyznaje, w 2007 roku został liderem naszego rankingu dzięki kilku sprzyjającym zbiegom okoliczności. Na hossę na rynku nieruchomości nałożyło się wówczas gwałtowne umocnienie się złotego i rajd polskiej giełdy. Półtora roku później globalny kryzys finansowy dotkliwie to wszystko weryfikował" – opisuje ten zwrot akcji "Forbes".

Takich zaskoczeń jest zresztą więcej. Dwanaście lat temu właściciele niektórych sklasyfikowanych firm nawet nie mieścili się na liście 100 najbogatszych, dziś wszyscy są miliarderami. W porównaniu z 2007 rokiem liczba miliarderów zwiększyła się prawie dwukrotnie – z 22 do 43.

Dobrze zarządzane biznesy się bronią

Najlepsze biznesy bronią się nawet przed rynkową dekoniunkturą – przekonuje magazyn. Majątek Tomasza Biernackiego, twórcy sieci sklepów Dino, zwiększył się o 22 procent, a akcjonariuszy CD Projektu: Marcina Iwińskiego, Michała Kicińskiego, Piotra Nielubowicza oraz Adama Kicińskiego, wzrósł o 66 procent. CD Projekt to jedyna spółka oprócz Maspeksu tak duża, że wszyscy jej założyciele zmieścili się w pierwszej setce najbogatszych Polaków.

Polak już jest bogatszy od Portugalczyka i Greka. Gonimy Niemców

bardzo dobrze radzą sobie na liście właściciele biznesu kosmetycznego. Choć firmy Ziaja, Inglot, Eveline Cosmetics, Dr Irena Eris nie są duże (ich sprzedaż roczna nie przekracza 300 mln złotych), to swoją wysoką wycenę zawdzięczają świetnej marżowości, rzędu 23–25 procent.

Najbogatsi – pierwsza dziesiątka

Na drugim miejscu listy najbogatszych Polaków znalazł się Zygmunt Solorz, którego majątek oszacowano na 10,01 mld zł. Sklasyfikowana na trzecim miejscu Dominika Kulczyk ma 6,818 mld zł majątku.

Na kolejnych miejscach znaleźli się: Sebastian Kulczyk (majątek: 6,818 mln zł), Jerzy Starak (majątek: 6 mld zł), Tomasz Biernacki (majątek: 5095 mln zł), Dariusz Miłek, (majątek: 3,883 mld zł), Paweł Marchewka (majątek: 3,527 mld zł), Zbigniew i Mateusz Juroszek (majątek: 3,481 mld zł), Bogdan i Elżbieta Kaczmarek (majątek 3,137 mld zł).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-02-2019

MAROW normalnych krajach gdzie wszystko działa tak jak działać powinno, mówię o prawie na takie majątki pracują całe pokolenia, wiele pokoleń ! A u nas … Czytaj całość

28-02-2019

AndrzejA ogromna większość z nich to potomkowie ubecków których majątki powstały z świdomie rniszczonych a później przejmowanych za symboliczne kwoty firm … Czytaj całość

28-02-2019

gepeBrawo ,jezeli doszli uczciwie do majatku ,placa podatek w Polsce -tylko pogratulowac

Rozwiń komentarze (50)