Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Klaudia Zawistowska
|
aktualizacja

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" – 1 marca 2019. Kim byli żołnierze wyklęci i dlaczego ich święto wypada właśnie 1 marca?

2
Podziel się:

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" to święto obchodzone 1 marca od 2011 roku. W ten jeden dzień w roku chylimy czoła przed bohaterami, którzy do końca swoich dni walczyli o wolną i niepodległą Polskę. Zobacz, kim są żołnierze wyklęci i co zrobili dla kraju.

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" – 1 marca 2019. Kim byli żołnierze wyklęci i dlaczego ich święto wypada właśnie 1 marca?
Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" – 1 marca 2019. Kim byli żołnierze wyklęci i dlaczego ich święto wypada właśnie 1 marca? (East News, Wojciech Strozyk/REPORTER)

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" – kim są żołnierze wyklęci?

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" to święto narodowe, podczas którego kultywujemy pamięć o bohaterach walczących w konspiracji antykomunistycznej. Od roku 1944 do 1963 około 300 tys. osób nieustannie podejmowało walkę o wyzwolenie z sowieckiego ucisku i utworzenie wolnego państwa Polskiego. [Żołnierze wyklęci]

((https://wiadomosci.wp.pl/zolnierze-wykleci-6034429812544129c))

to zarówno żołnierze walczący z bronią w ręku, jak i ludzie cywilni, którzy poprzez protesty, prowokacje, ujawnianie informacji o zbrodniach komunistów próbowali doprowadzić do upadku ich władzy. Właśnie ze względu na zagrożenie, jakie stanowili żołnierze wyklęci, ówczesne władze dokładały wszelkich starań, aby wymazać ich z historii. Prześladowania, przesłuchania, procesy oraz egzekucje były narzędziami służącymi zniszczeniu bohaterów polskiego podziemia. Propaganda oraz inne metody zacierania śladów po żołnierzach wyklętych przyniosły pożądane skutki. Polacy zapomnieli o tych, którzy nie poddali się władzy komunistycznej. Dzięki Narodowemu Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz działaniom IPN, a także Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL bohaterowie wracają na karty historii.

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" – pochodzenie święta

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" został ustanowiony w 2011 roku przez Sejm i Senat, a odpowiednią ustawę podpisał ówczesny prezydent Bronisław Komorowski. Inicjatorem święta był jednak Lech Kaczyński. Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w 2019 roku jest obchodzony po raz dziewiąty. Jego data, 1 marca, nie jest przypadkowa. 1 marca 1951 roku w warszawskim więzieniu przy ul. Rakowieckiej Urząd Bezpieczeństwa dokonał egzekucji kierownictwa IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. 68 lat temu z rąk komunistów zginęli m.in. ppłk Łukasz Ciepliński, mjr Adam Lazarowicz, mjr Mieczysław Kawalec, por. Józef Rzepka, por. Józef Batory, kpt. Franciszek Błażej i Karol Chmiel.

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" – obchody

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" obchodzony jest na wiele sposobów. O żołnierzach wyklętych pamiętają zarówno przedstawiciele władz państwowych, którzy wręczają odznaczenia, wygłaszają przemówienie oraz składają wieńce, jak również zwykli obywatele.
W 2019 roku, w dzień żołnierzy wyklętych, odbywają się wykłady oraz wystawy. W wielu miastach w niedzielę, 3 marca, odbędzie się Bieg Tropem Wilczym, którego celem jest upamiętnienie żołnierzy wyklętych. Dzięki wielu akcjom społecznym bohaterowie podziemia antykomunistycznego przestają być anonimowi, a ich historię poznają kolejne pokolenia Polaków.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
jan
4 lata temu
Bardzo się cieszę, że rząd zajął się tym tematem. Niezłomnym należy się pamięć i szacunek, dużo dla nas zrobili, a mimo tego chciano ich wymazać z historii. Teraz próbuje się zrobić z nich bandytów. Nie pozwólmy na to, by ubeckie działania się powiodły.
Christian
4 lata temu
Na przełomie stycznia i lutego 1946 r. oddział Romualda Rajsa "Burego" dokonał pacyfikacji 5 wsi na Podlasiu zamieszkałych przez prawosławnych pochodzenia białoruskiego. Zamordowanych zostało 79 niewinnych mieszkańców, w tym małe dzieci, kobiety w ciąży, a nawet uczestnik Kampanii Wrześniowej w Wojsku Polskim. Dla rodzin niewinnych ofiar przeżywanie corocznych manifestacji w Hajnówce w dniu 24 lutego i dzień 1 marca musi wiązać się z ogromną traumą!