Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Anna Frankowska
|

Rejestracja kart SIM. Jeden operator zbierał zbyt wiele danych

43
Podziel się:
Rejestracja kart SIM. Jeden operator zbierał zbyt wiele danych
(Pixabay.com/Domena publiczna)

Obowiązek rejestracji kart prepaid wynikał z przyjętej w 2016 r. ustawy antyterrorystycznej. Jeden z operatorów zbierał więcej danych niż wynikało to z przepisów - wynika z kontroli Generalnego Inspektora Danych Osobowych.

Podstawowym celem ustawy - w tym rejestracji kart SIM - jest zwiększenie bezpieczeństwa obywateli. Rejestracja kart SIM ma ograniczyć możliwości komunikowania się oraz ukrywania przestępców, także tych, którzy mogą być zaangażowani w działalność terrorystyczną. Ostateczny termin rejestracji kart minął 1 lutego b.r. W przypadku braku rejestracji karta przestała działać. Więcej czytajtutaj.

O możliwości rejestracji kart SIM operatorzy telekomunikacyjni informowali po wejściu w życie przepisów ustawy antyterrorystycznej.

W związku z tym GIODO przeprowadził kontrole we wrześniu i październiku 2016 r. Kontrole związane były z trafiającymi do urzędu sygnałami, że w związku z rejestracją kart robione były kopie dowodów osobistych lub zbierane były inne dane.

GIODO sprawdził, czy w związku z obowiązkową rejestracją kart SIM nie dochodziło do pozyskiwania danych abonentów w zakresie wykraczającym poza zakres określony w art. 60b Prawa telekomunikacyjnego oraz czy dla potwierdzenia tożsamości takich osób nie są sporządzane kserokopie, fotokopie lub skany dokumentów potwierdzających ich tożsamość, np. dowodów osobistych.

Kontrole zostały przeprowadzone u wybranych operatorów telekomunikacyjnych oraz podmiotów prowadzących punkty sprzedaży, w których posiadacz lub nabywca karty prepaid mógł dokonać jej rejestracji.

Jak poinformował GIODO w wydanym w środę komunikacie, inspektorzy stwierdzili, iż jeden z operatorów telekomunikacyjnych, oprócz danych, które mógł zebrać - tj. imienia, nazwiska oraz nr PESEL albo nazwy, serii i numeru innego dokumentu potwierdzającego tożsamość bądź numeru paszportu lub karty pobytu - pozyskiwał także inne dane, m.in. datę urodzenia, adres zamieszkania oraz adres e-mail.

"Wskazane dane abonenta usług przedpłaconych były zbierane w związku z wypełnianiem formularza rejestracji oraz dokonywaniem skanu dokumentu tożsamości. Praktyka ta została zakwestionowana przez Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, jako niezgodna z obowiązującym prawem" - wskazał w komunikacie GIODO. Pozostałe z przeprowadzonych kontroli nie ujawniły w tym zakresie nieprawidłowości.

Z ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że na koniec 2016 r. w Polsce było ponad 54 mln kart SIM.

Po 1 lutego wszystkie telekomy będą musiały wyczyścić swoje bazy danych z niezarejestrowanych kart sim, z których przez ostatnie kilka lat nikt nie wykonał nawet jednego połączenia. I informacje te przekazać w raportach giełdowych czy do Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

kraj
telekomunikacja
bezpieczeństwo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(43)
lelum polelum
6 lat temu
Uzyskane dane osobowe zapewne zostaną użyte w celach przestępczych tak jak ujawnione dane osobowe z włamania na serwery Netii w czerwcu 2016 roku. Winni zaniedbań pozostaną bezkarni a inni przestępcy będą mieli ułatwione zadanie. GIODO opublikowała w końcu raport a organy ścigania są za mocno zajęte wypełnianiem dokumentów i raportów by ścigać przestępców. Dzień jak co dzień w Polsce.
Ja53
6 lat temu
"pozyskiwał także inne dane, m.in. datę urodzenia". Brawo GIODO. Data urodzenia jest w peselu to o co chodzi, Zbierał jakąś inną datę urodzenia?
DA
6 lat temu
KTÓRY OPERATOR ZBIERAŁ DANE CHRONIONE? JAK ZWYKLE PRZEPROWADZA SIĘ KONTROLE, A GDY WYCHODZĄ NIEPRAWIDŁOWOŚCI, NIE POWIADAMIA SIĘ OPINII PUBLICZNEJ. KLIENCI MAJĄ PRAWO WIEDZIEĆ, KTO ICH OSZUKUJE LUB BEZPRAWNIE ZBIERA ICH DANE OSOBOWE
chore to
6 lat temu
Odkąd zarejestrowałem kartę, codziennie mam tel. odnośnie promocji i innego rodzaju szajsu, którego nie chcę...raz odebrałem i starczy. Teraz nie odbieram żadnych nieznajomych mi nr...poźniej sprawdzam w necie kto jest właścicielem
klient
6 lat temu
Mnie przy rejestracji zapytano się jakie lubię piwo :/
...
Następna strona