Notowania

Nie żyje Andrzej Heidrich. To grafik i ilustrator, twórca m.in. polskich banknotów

W niedzielę 20 października zmarł Andrzej Heidrich. Polski grafik miał 90 lat. Informację potwierdzili money.pl przedstawiciele rodziny.

Podziel się
(PAP)
Andrzej Heidrich miał 90 lat. (Fot: Jacek Turczyk)

Andrzej Heidrich był uznanym grafikiem i ilustratorem. Zaprojektował wszystkie banknoty, które od połowy lat 70. były w obiegu w Polsce.

Współpracował z Narodowym Bankiem Polskim od 1960 roku. W 1975 roku pojawił w obiegu się pierwszy banknot jego autorstwa – 500 złotych z wizerunkiem Tadeusza Kościuszki.

– Byłem solidnie wzruszony. Chwytałem się na tym, że płacąc nim czy obserwując innych ludzi, myślałem: to moje dzieło – opowiadał swego czasu Heidrich.

Był również autorem poprawek godła heraldycznego Polski, wprowadzonych do obowiązującego obecnie herbu państwowego, a także insygniów Orderu Krzyża Wojskowego.

W latach 1949-1990 był współpracownikiem Spółdzielni Wydawniczej "Czytelnik". Projektował dla niej okładki i ilustrował książki. Jego prace można znaleźć w książkach m.in. Ryszarda Kapuścińskiego, Jarosława Iwaszkiewicza czy Leszka Kołakowskiego.

W 1954 roku ukończył z wyróżnieniem studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie Był członkiem Szarych Szeregów, w czasie II wojny światowej uczył się na tajnych kompletach. Jego ojcem był Adolf Heidrich, naczelnik harcerzy ZHP.

Andrzej Heidrich otrzymał wiele odznaczeń, m.in. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski w 2014 roku czy Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2006).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: Andrzej Heidrich, banknot, nbp, gospodarka, wiadomości
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące