Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
CHE
|

Niedziele handlowe 2021. Czy 3 października sklepy będą otwarte?

8
Podziel się:

Czy 3 października sklepy będą otwarte i będziemy mogli zrobić zakupy? Sprawdź, czy najbliższa niedziela będzie handlowa i które sklepy będą wtedy otwarte.

Niedziele handlowe 2021. Czy 3 października sklepy będą otwarte?
Czy 3 października sklepy będą otwarte i będziemy mogli zrobić zakupy? Sprawdź, czy najbliższa niedziela będzie handlowa i które sklepy będą wtedy otwarte (money.pl, Rafał Parczewski)

Niedziel handlowych z roku na rok jest coraz mniej. Ich terminy powiązane są z ważnymi wydarzeniami, które zwiększają ruch w sklepach.

Z powodu zmian w przepisach w większość niedziel otwarte są tylko nieliczne placówki. Na rok 2021 przewidziano tylko 7 niedziel handlowych. 3 października będzie niedzielą niehandlową. Galerie handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe będą zamknięte.

Sklepy otwarte w każdą niedzielę

Zobacz także: Koniec obchodzenia zakazu handlu w niedzielę. "Myślę, że prezydent to podpisze"

Zgodnie z obowiązującym prawem istnieje lista placówek handlowych, które mogą prowadzić sprzedaż w każdą niedzielę, to m.in.

 • sklepy działające na zasadzie franczyzy, np. Żabka, Carrefour Express
 • kwiaciarnie
 • sklepy osiedlowe, w których klientów obsługuje właściciel
 • lokale gastronomiczne (z powodu pandemii otwarte mogą być tylko te z ofertą na wynos lub w dostawie)
 • stacje paliw
 • placówki pocztowe
 • sklepy na dworcach PKP

Niedziele handlowe 2021. Kalendarz

 • 31 stycznia 2021 r.,
 • 28 marca 2021 r.,
 • 25 kwietnia 2021 r.,
 • 27 czerwca 2021 r.,
 • 29 sierpnia 2021 r.,
 • 12 grudnia 2021 r.,
 • 19 grudnia 2021 r.

Od 2018 roku obowiązuje w Polsce zakaz handlu w niedzielę. Na początku były to dwie niedziele w miesiącu. Od 2019 roku handlem objęta była już tylko jedna niedziela na miesiąc, a od 2020 roku obowiązuje całkowity zakaz handlu w niedzielę, poza wymienionymi w ustawie wyjątkami przypadającymi w okresach wyprzedażowych i przedświątecznych.

Zakaz handlu to fikcja

Mimo obowiązującego zakazu handlu wiele dużych sieci i tak otwiera swoje placówki. Może to robić dzięki szerokiej liście wyjątków. Najpopularniejszym sposobem na obejście zakazu jest podpisanie umowy z firmą świadczącą usługi pocztowe i przemianowanie swoich sklepów na wyjęte spod zakazu "placówki pocztowe".

Na taki ruch zdecydowały się m.in. sieci Lidl, Biedronka, Carrefour czy Brico Marche. Aby uszczelnić przepisy i uniemożliwić podobne praktyki Sejm przyjął w połowie września poprawki do ustawy o zakazie handlu.

Nowela przewiduje uszczelnienie zakazu handlu w niedziele tak, by nie omijały go sklepy świadczące usługi pocztowe. Zgodnie z projektem funkcjonować w niedziele będą mogły tylko te placówki, które wykażą, że rzeczywiście zajmują się przede wszystkim usługami pocztowymi, a nie handlem detalicznym - przychody z usług pocztowych będą musiały stanowić ponad 50 proc. pozostałych przychodów danej placówki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
Kamil
3 lata temu
Dobre te prawo PiS. Takie nie za szczelne i nie zbyt przemyślane.
Bas
3 lata temu
Nie robię zakupów w niedz.Niedziela to czas na wytchnienie na wspólny obiad bez pośpiechu, na spacer z rodziną do lasu do parku ,nad rzekę. Pamiętam czasy gdy nic nie było w sklepach i ludzie też dawali radę. Teraz gdy co krok to jakiś sklep z towarami pod sufit nie rozumiem histeri niektórych ludzi w temacie NIEDZIELE WOLNE OD HANDLU.
Kamil
3 lata temu
Po co są niedziele handlowe. Albo otwarte albo zamknięte. To jak by PiS był pisem a co 3 niedziele PO
Zawiedzona
3 lata temu
Od października otwierają się wszystkie sklepy Dino w niedzielę kasjerzy do pracy dyrekcja wolne za 2800 a jak nam się to nie podoba możemy się zwolnić co mamy zrobić z dziećmi i tak już same się wychowują bo my ciągle w pracy co to za ustawy że można je obejść
Alex
3 lata temu
Jak to..! Przecież zgodnie z prorokami z WP. po wprowadzeniu wolnych niedziel wszystkie markety powinny już dawno zbankrutować. Przecież mieliśmy w protestach wyjść na ulice.