Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. JSA
|
aktualizacja

Niedziele handlowe. Czy dzisiaj obowiązuje zakaz handlu?

3
Podziel się:

Czy w pierwszej połowie października czeka nas jeszcze jakakolwiek niedziela handlowa? Podpowiadamy, kiedy i gdzie zrobimy zakupy.

Niedziele handlowe. Czy dzisiaj obowiązuje zakaz handlu?
Lidl sklep zakupy koronawirus (money.pl, Rafał Parczewski)

Niedziele handlowe. Czy 18 października będzie obowiązywał zakaz handlu?

Niedziele handlowe jeszcze przed rokiem przypadały w każdą ostatnią niedzielę miesiąca, a w grudniu zakupy można było zrobić nawet w 3 niedziele. 1 stycznia w życie weszły jednak kolejne zapisy ustawy ograniczającej handel w niedziele i święta. Zgodnie z ich zapisem liczba niedziel handlowych została ograniczona do 7 w całym roku.

Za nami już 5 niedzieli handlowe. Zakupy mogliśmy zrobić w ostatnią niedzielę stycznia i czerwca, a także w dwie niedziele handlowe w kwietniu. Po raz kolejny sklepy będą otwarte w ostatni dzień tygodnia dopiero w grudniu.

**Niedziele handlowe 2020 – kalendarz:**

* 26 stycznia 2020,

* 5 kwietnia 2020,

* 26 kwietnia 2020,

* 28 czerwca 2020,

* 30 sierpnia 2020,

* 13 grudnia 2020,

* 20 grudnia 2020.

Niedziele handlowe. Czy 18 października będzie obowiązywał zakaz handlu?

Ponieważ najbliższa niedziela handlowa odbędzie się dopiero za półtora miesiąca, warto pamiętać, że 18 października niektóre sklepy będą otwarte. Będzie to możliwe, ponieważ ustawa ograniczająca handel w niedziele i święta przewidziała kilka wyjątków, które nie są objęte zakazem handlu. Na liście takich miejsc znalazły się:

* placówki pocztowe

* stacje paliw

* sklepy działające na zasadzie franczyzy, np. Żabka, Carrefour Express

* kwiaciarnie

* apteki

* lokale gastronomiczne

* sklepy osiedlowe, jeżeli klientów obsługuje właściciel

* markety na dworcach PKP

* miejsca rozrywki

Mimo iż placówki te mogą być otwarte w niedzielę niehandlową, to w kliku z nich nie zrobimy zakupów 4 października. Z powodu epidemii koronawirusa do odwołania zamknięte są miejsca rozrywki oraz lokale gastronomiczne, które oferują posiłek tylko na miejscu.

Za nieprzestrzeganie zasad zakazu handlu przewidziane są kary. Na placówkę może zostać nałożony w wysokości 1-5 tys. zł. Sprawa może również trafić do sądu, a tam kara wyniesie nawet 100 tys. zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
Tomasz
2 lata temu
Takie pytania do Morawieckiego. Ale czy on coś wie ??? Stawiam 5 zł że ten pseudo ekspert stracił kontrolę.
Klient
2 lata temu
I jak zwykle problem niedziel handlowych jest to nudne poruszacie jak zwykle ten sam temat a dzisiaj trzeba myśleć o pozostanie w domu i nie narażać się aby zachorować na grypę .Co mi daje otwarcie sklepu w niedzielę jak można zrobić zakupy wcześniej i po Co to
Wanda01654
2 lata temu
Ciągle to samo piszecie nic nowego długi artykuł bez konkretów, albo handlowa albo nie bo trudno się zorientować, wystarczy jedno zdanie i kwita a nie rozpisywać się wciąż o tymsamym