Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Niedziele handlowe. Pracodawcy apelują o wycofanie sprawy z Trybunału Konstytucyjnego

14
Podziel się:

Trybunał Konstytucyjny ma orzec, czy ustawa wprowadzająca zakaz handlu w niedziele jest zgodna z konstytucją. Organizacje pracodawców apelują do Konfederacji Lewiatan, która złożyła wniosek, o jego wycofanie. Uważają, że wyrok będzie nieobiektywny.

Niedziele handlowe. Pracodawcy apelują o wycofanie sprawy z Trybunału Konstytucyjnego
Zakaz handlu. Przedsiębiorcy chcą wycofania wniosku do TK. (money.pl, Rafał Parczewski)

O wycofanie wniosku prosi m.in. Forum Obywatelskiego Rozwoju, które uważa, że trybunał pod wodzą Julii Przyłębskiej nie jest bezstronny i w sprawie ustawy o zakazie handlu stoi po stronie rządu.

- Wniosek należy wycofać ze względu na kontrowersje związane ze składem obecnego TK i obecność w nim osób, które nie powinny według polskiej konstytucji i prawa się tam znajdować. To ważne, ponieważ gdyby zapadł wyrok w takim składzie, to istnieje bardzo duże ryzyko, że już nigdy więcej trybunał nie będzie się mógł zająć tą sprawą. Dostrzegam też zagrożenie, że w uzasadnieniu takiego wyroku mogą się pojawić jakieś wskazówki czy argumenty, które będą przez lata używane przez zwolenników zakazu handlu, gotowych do powoływania się na tak zwany autorytet Trybunału Konstytucyjnego - mówi portalowi wiadomościhanlowe.pl Marek Tatała, wiceprezes FOR.

Za wycofaniem wniosku i złożeniem go ponownie, w bardziej sprzyjających okolicznościach politycznych, opowiadają się też członkowie innych organizacji. Twierdzą, że wyrok Trybunału wydany teraz na lata przypieczętuje zakaz handlu w niedziele.

Zobacz także: Galerie pękały w szwach. Ekspert komentuje

- Dalej szukam argumentów za "czekaniem" na wyrok TK, znając skład i uwarunkowania. Wycofanie stwarza jeszcze przestrzeń na przyszłe kierunki rozwiązań legislacyjnych - napisał na Twitterze Arkadiusz Pączka, wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Konfederacja Lewiatan zapowiada, że wniosku wycofać nie zamierza. Termin ogłoszenia wyroku wyznaczono na 24 marca.

Wniosek o ustalenie, czy zakaz handlu jest zgodny z konstytucją, Konfederacja Lewiatan złożyła w 2018 roku. Wskazano, że wprowadzenie zakazu prowadzi do "grupowych zwolnień w niektórych branżach, powoduje obniżenie dochodów lub zwiększenie wymiaru pracy w dni dotychczas wolniejsze".

Prace w parlamencie nad ustawą o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz w niektóre inne dni zakończyły się 10 stycznia 2018 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał te przepisy 30 stycznia 2018 r., zaś ustawa weszła w życie od 1 marca 2018 r.

W roku 2021 zakaz handlu nie obejmuje łącznie siedmiu niedziel: w tym roku będą to jeszcze jedna niedziela przez Wielkanocą oraz trzy ostatnie niedziele kwietnia, czerwca i sierpnia.

Okazuje się jednak, że część dużych sklepów bez problemu działa w dniu, w których zakaz obowiązuje. Jak to możliwe? Chodzi o supermarkety, które wykorzystują lukę w prawie i stają się "placówkami pocztowymi". Więcej o tym pisaliśmy tu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(14)
Pipi
3 lata temu
Czego biadolicie? Jak chcecie pracować w niedzielę to pracujcie. Ale niedziela jest po to żeby ją spędzić z rodziną, albo po swojemu. A pazerni pracodawcy niech się sami wezmą za robotę (w niedzielę)
Coś
3 lata temu
Super ze usuwają komentarze
Intruz
3 lata temu
Tylko w krajach postkomunistycznych żeruje się na niewolniczej pracy ludzi. Dlaczego w cywilizowanych krajach jest normalnym ze niedziele są wolne a u nas wiecznie przedsiębiorcy beczą o to. Chcesz mieć otwarte stań za kasą i możesz mieć otwarte
Intruz
3 lata temu
Tylko w krajach postkomunistycznych żeruje się na niewolniczej pracy ludzi. Dlaczego w cywilizowanych krajach jest normalnym ze niedziele są wolne a u nas wiecznie przedsiębiorcy beczą o to. Chcesz mieć otwarte stań za kasą i możesz mieć otwarte
Bob
3 lata temu
Pracownicy biedronek na dolnym slasku specjalnie dostaja dodatkowe dostawy w niedziele i sa zmuszani do przychodzenia do pracy pod grozba zwolnienia. Tak biedronka zmusza do pracy w niedziele.