Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|

Niemcom grozi wyłączenie gazu i prądu. Chodzi o tysiące osób

19
Podziel się:

Coraz więcej Niemców ma problem z opłacaniem rachunków. Jeszcze nie doszło do drastycznego wzrostu cen, a już dochodzi do odłączeń gazu i prądu. "W ubiegłym roku groźbę odłączenia otrzymało w Niemczech około 4 mln odbiorców energii elektrycznej i około 1 mln odbiorców gazu" - czytamy w "Deutsche Welle".

Niemcom grozi wyłączenie gazu i prądu. Chodzi o tysiące osób
Niemcy mogą mieć problem z płatnościami za energię elektryczną i gaz. Photographer: Krisztian Bocsi/Bloomberg via Getty Images (GETTY, Bloomberg)

Jak podaje "DW" w 2021 r. w Niemczech o 2 proc. wzrosła liczba odłączeń energii elektrycznej - łącznie chodzi o 235 tys. odbiorców. Tak wskazują dane z opublikowanego raportu kontrolnego Federalnej Agencji ds. Sieci i Urzędu Kartelowego.

Gorsza sytuacja jest wśród odbiorców gazu, gdzie liczba wyłączeń wzrasta znacznie szybciej - aż o 12 proc. (do 27 tys.). "Oznacza to, że około 0,4 procent wszystkich odbiorców prądu i około 0,2 procent wszystkich odbiorców gazu w Niemczech zostało odcięte od dostaw" - podaje "DW". W raporcie zwraca się uwagę, że wzrost w 2021 r. może wynikać z problemów odbiorców w czasie pandemii w 2020 r., gdy więcej osób znalazło się w trudnej sytuacji finansowej. Takie osoby mogły odroczyć płatność za energię elektryczną i "inne świadczenia komunalne".

Najpierw jest upomnienie

Dziennik podkreśla, że nie opublikowano jeszcze danych za ten rok, ale ze względu na wzrost kosztów energii liczba wyłączeń prądu i gazu może być znacznie wyższa.

"DW" zwraca uwaga, że prąd oraz gaz mogą zostać wyłączone, gdy nie zapłacono dwóch rachunków z rzędu o wartości co najmniej 100 euro. "Jeśli nie uzgodniono raty miesięcznej, opóźnienie płatności musi odpowiadać co najmniej jednej szóstej przewidzianej stawki rocznej. Dotyczy to także gazu, gdzie wcześniej nie było dolnej granicy" - podkreśla "DW".

Przy braku płatności klient otrzymuje upomnienie, a następnie po czterech tygodniach może zostawić pozbawiony dostępu do energii. Tej nie mogą zostać pozbawione osoby, gdy "istnieje zagrożenie dla życia czy zdrowia osób zalegających z płatnościami".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(19)
Zzza
2 miesiące temu
Wy się nie martwcie o Niemców oni sobie świetnie poradzą wy się martwcie o Polaków....bo tu szykuje się tragedia
Kolega z niem...
2 miesiące temu
Jest wszędzie ciężko, ceny w Niemczech są bardzo wysokie ,500€ za miesiąc za gaz.
123
2 miesiące temu
A kto nie płaci? No kto? Przybysze!!!
Bloko
2 miesiące temu
Przecież, to jest tylko zagrywka i udawanie jacy to USA są troskliwi, a tak naprawdę to stany maja w tym wielki interes i to oni powodują że ropa jest droga
kolow
2 miesiące temu
niech sie nie martwia o Niemcy ,zanim oni zgina to po nas sludu nie bedzie