Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Niemcy bez rosyjskiego gazu. Gazprom wstrzymał dostawy na trzy dni

Podziel się:

Przepływ gazu z Rosji do Niemiec przez gazociąg Nord Stream 1 został wstrzymany w związku z planowanymi naprawami w tłoczni "Portowa". Według danych operatora minionej nocy po godzinie 2:00 podaż spadła z 14 437 484 kWh do 10 000 kWh, a po 6:00 wyniosła 0 kWh.

Niemcy bez rosyjskiego gazu. Gazprom wstrzymał dostawy na trzy dni
Gazprom wstrzymuje dostawy gazu do Niemiec. Jest dokładna godzina (GETTY, Bloomberg)

Wstrzymanie pracy gazociągu biegnącego przez Morze Bałtyckie do Niemiec jest kontynuacją impasu energetycznego między Rosją a Zachodem, który przyczynił się do przyspieszenia inflacji w krajach UE i podniósł ryzyko reglamentacji gazu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: ,Rosjanie nie odpuszczą elektrowni atomowej. "Narzędzie do szantażu"

Gaz przestanie płynąć przez Nord Stream 1. Jest dokładna godzina

Gazprom zasygnalizował wyłączenie Nord Stream 1 na początku sierpnia, jednak rosyjski gigant energetyczny nie podał dokładnej godziny wstrzymania dostaw. Jak wynika z danych dostępnych na platformie Seeburger, na które powołał się we wtorkowym komunikacie Reuters, gaz przez NS1 nie będzie płynąć do Niemiec od 31 sierpnia od godziny 03:00 czasu polskiego do tej samej godziny 3 września. Po zakończeniu remontu w tłoczni "Portowa" przesył gazu ma zostać przywrócony do poziomu 33 mln metrów sześciennych dziennie.

Dostawy gazu rurociągiem NS 1 z Rosji do Niemiec zostały znacznie ograniczone w czerwcu. Natomiast od 11 do 19 lipca trwały zapowiedziane, coroczne prace konserwacyjne, kiedy to przesyłanie gazu przez NS1 zostało całkowicie wstrzymane.

Do tej pory instalacja łącząca Niemcy z Rosją pracowała na poziomie zaledwie 20 proc. zdolności przesyłowej w związku z zamieszaniem dotyczącym naprawy turbin gazociągu. Gaz z Rosji pokrywał około 40 proc. europejskiego zapotrzebowania na błękitne paliwo, zanim w lutym Rosja napadła na Ukrainę. Zgodnie z szeroko zakrojonymi sankcjami Zachodu wobec Moskwy, UE stara się zmniejszyć swoją zależność od rosyjskiej energii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
energetyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl