Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Niemcy coraz mniej atrakcyjne dla zagranicznych inwestorów

29
Podziel się:

Zagraniczni inwestorzy wprawdzie nadal chętnie angażują się w Niemczech, ale liczba inwestycji dramatycznie spada, w br. jest najniższa od lat. Niemcy z kolei inwestują najwięcej we Francji, Wielkiej Brytanii i w Polsce.

Niemcy coraz mniej atrakcyjne dla zagranicznych inwestorów
(East News, Robert Stachnik/REPORTER)

Liczba zagranicznych projektów inwestycyjnych w Niemczech wyraźnie się zmniejsza. W ubiegłym roku spadła o 13 procent do 973 projektów, poinformowała we wtorek (4.06.2019) firma doradcza EY (dawniej Ernst & Young). Tym samym Niemcy spadły na trzecie miejsce w Europie, plasując się za Francją.

Krajem niezmiennie preferowanym przez inwestorów jest, mimo brexitu, Wielka Brytania z 1054 projektami w 2018 r. – chociaż i na Wyspach zagraniczne inwestycje zmniejszyły się o 13 procent.

Projekt inwestycyjny EY definiuje szeroko – w rankingu zostają ujęte inwestycje, które prowadzą do „tworzenia nowych lokalizacji i nowych miejsc pracy”. Bez znaczenia jest przy tym, ile miejsc pracy powstaje. Nie zaliczają się natomiast do inwestycji przejęcia firm i inwestycje zastępcze, jeżeli nie powstają w ich toku nowe miejsca pracy.

Sygnał ostrzegawczy

Najważniejszymi zagranicznymi inwestorami pozostają w Niemczech firmy z USA, które uruchomiły w ubiegłym roku 220 projektów. Dalsze miejsca zajmują Szwajcaria, Chiny i Wielka Brytania. Przedsiębiorstwa z tych państw angażują się jednak w Niemczech znacznie mniej niż przed laty – liczba chińskich i brytyjskich projektów w Niemczech spadła w 2018 r. każdorazowo o 12 proc., szwajcarskich aż o 42 procent.

– Spadek inwestycji zagranicznych w Niemczech jest sygnałem ostrzegawczym – powiedział szef EY Germany Hubert Barth. Inwestorzy wysoko oceniają wprawdzie Niemcy za stabilność polityczną i przewidywalność, „ale ważnymi czynnikami są także konkurencyjność systemu podatkowego, atmosfera optymizmu politycznego i ekonomicznego oraz otwartość na nowe technologie” – dodał Bernhard Lorentz z partnerskiej firmy EY. I w tych obszarach Niemcy mają do nadrobienia pewne zaległości.

Ze wzrostem gospodarczym rzędu 1,4 proc. Niemcy zajęły w 2018 r. dopiero 24. miejsce wśród 28 państw członkowskich UE. – Także na 2019 perspektywy nie są różowe – powiedział Hubert Barth. Wskazał na prognozy, które przewidują wzrost tylko o 0,5 proc.

– Pilnie potrzebujemy powrotu do pozytywnej dynamiki i impulsów wzrostu – podsumował szef EY Germany.

W Europie najwięcej inwestuje USA

Podczas gdy w 2018 inwestycje zagraniczne w Niemczech spadły, wzrosło zaangażowanie niemieckich koncernów w Europie – w ubiegłym roku ruszyło 695 projektów. Najważniejszym celem inwestycji była Francja – 187 projektów. W Wielkiej Brytanii Niemcy uruchomili o jedną trzecią mniej projektów niż w poprzednich latach – tylko 71. Trzecie miejsce na liście niemieckich inwestycji zajęła Polska z 54 projektami.

W całej Europie najwięcej miejsc pracy tworzą firmy z USA: według EY w ubiegłym roku było to 73 tysięcy. Niemieckie firmy są motorem numer dwa nowych miejsc pracy w Europie – około 57 tys. w 2018 roku, a po nich firmy chińskie, dzięki którym powstało w Europie 16 tys. nowych miejsc pracy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Deutsche Welle
KOMENTARZE
(29)
bossss
4 lata temu
Niestety inwestorzy uciekają z kraju gdzie nie czują się bezpiecznie.
obserwator
4 lata temu
Też mi odkrycie. W Polsce jest najtańsza siła robocza i niskie koszta utrzymania pracownika wyższego stopnia sprowadzonego np. z Francji lub Niemiec.
Gg
4 lata temu
Ofiterzejn
Lol
4 lata temu
TEN kraj pora już aby zniknął z mapy . To Niemcy nam stawiają teraz ultimatum aby Polska zniosła 500 + i to Niemcy nam nakazują aby podnieść wiek emerytalny !!! Grożą Polsce że nie dostaniemy żadnych pieniędzy z UNII . To naród który zawsze walczył oto aby Polskę zniszczyć ..Czas aby ten kraj runął w gruzach bez nich Europa odetchnie .
Yyhjj
4 lata temu
Dlatego tak mieszają w Polsce......
...
Następna strona