Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Robert Kędzierski
Robert Kędzierski
|
aktualizacja

Weto pomoże rządowi? Nieoczekiwany scenariusz na stole

339
Podziel się:

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że zawetuje ustawę okołobudżetową. Zawiera ona m.in. zapisy dotyczące finansowania TVP. Katarzyna Bilewska z Katedry Prawa Handlowego Uniwersytetu Warszawskiego ocenia, że brak pieniędzy dla TVP może przynieść istotne skutki. Takie jak wyznaczenie zarządcy w postępowaniu sanacyjnym.

Weto pomoże rządowi? Nieoczekiwany scenariusz na stole
Andrzej Duda (Flickr, Krzysztof Sitkowski, KPRP)

Ekspertka w swoim komentarzu opublikowanym w mediach społecznościowych podkreśla możliwość restrukturyzacji spółki jako kroku ku uzdrowieniu jej sytuacji prawnej. "Telewizja Polska SA nie ma co prawda zdolności upadłościowej, ale ma zdolność restrukturyzacyjną" - pisze ekspertka.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Oczy światowych rynków na TVP? "Takie wywrotki można robić w nieskończoność"

Bilewska, odwołując się do obecnej sytuacji finansowej TVP, zauważa, że brak trzech miliardów złotych w budżecie spółki stwarza ryzyko niewypłacalności.

W jej opinii obecna sytuacja finansowa TVP jest podstawą do podjęcia bardzo istotnych dla dalszych losów spółki kroków.

Jest to podstawa do złożenia wniosku restrukturyzacyjnego, a jego ramach wniosku o wyznaczenie zarządcy w postępowaniu sanacyjnym - stwierdza Katarzyna Bilewska.

Tego typu działanie, zdaniem ekspertki, zmieniłoby diametralnie sytuację w mediach publicznych. W przypadku ustanowienia przez sąd zarządcy restrukturyzacyjnego zarząd TVP przestaje pełnić swoje funkcje, gdyż zarządzaniem spółką zajmuje się wtedy wyznaczony zarządca - ocenia ekspertka.

Bilewska zaznacza, że mandat zarządcy wynika z orzeczenia sądu i nie podlega wpływom obecnego sporu o kontrolę nad TVP. Decyzja prezydenta może zatem otworzyć drogę do dalszych działań restrukturyzacyjnych, które mogą wpłynąć na przyszłość Telewizji Polskiej.

Prezydent zapowiada weto

W sobotę po południu prezydent Andrzej Duda ogłosił za pośrednictwem mediów społecznościowych nieoczekiwaną decyzję o zawetowaniu ustawy okołobudżetowej na rok 2024. Zapowiedział też, że po Świętach złoży do Sejmu własny projekt, dotyczący m.in. podwyżek dla nauczycieli i pozostałych wydatków zaplanowanych w ustawie okołobudżetowej. - Nie może być na to zgody wobec rażącego łamania Konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa - przekazał Andrzej Duda.

Słowa prezydenta skomentował premier. - Prezydenckie weto zabiera pieniądze nauczycielom przedszkolnym i początkującym, za to znosi "kominówkę", czyli umożliwia nieograniczone podwyżki dla prezesów państwowych spółek i agencji. Wstyd. Wesołych Świąt, Prezydencie. Poszkodowanych uspokajam: poradzimy sobie z tym - napisał w mediach społecznościowych.

Wymiana zdań z prezydentem trwała jednak dalej. "Panie Premierze, cieszę się, że pisze Pan, że sobie poradzicie. To oznacza, że tak jak apelowałem, zwołacie Sejm i Senat po Świętach i przegłosujecie moją ustawę, w której będą podwyżki dla nauczycieli itp. ale bez 3 mld na publiczne media" - zareagował prezydent Duda.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(339)
Pasikonik
4 miesiące temu
TVP w procesie upadłości . Wiedziałem , że to za piękne szatanie kasą. Może w budżecie cześć pieniędzy z funduszu Prezydenta przeznaczyć na ratowanie TVP.
XABeDOO
4 miesiące temu
Są już pieniądze z KPO. Jak się teraz czujesz Duda? Mąć dalej to cię suweren wywiezie na taczkach.
Poli
4 miesiące temu
Ile obajtek dał za to weto
PREZYDENCKA L...
4 miesiące temu
No fajnie - jest sposób na media publiczne żeby zaoszczędzić zlikwidować kanał TVP INFO skoro prezydent ZABRAŁ PIENIĄŻKI NA TVP to trzeba sobie jakoś radzić CHYBA JAROSŁAWOWI PRE@YDENT STRZELIŁ W STOPĘ
Gość
4 miesiące temu
Najbardziej śmieszy mnie powoływanie się na Konstytucje przez tych co łamali jq przez 8 lat.
...
Następna strona