Notowania

brexit
21.03.2019 18:10

Nieoficjalnie: Bruksela da Londynowi czas do 22 maja. Dorzuci też nowy "mechanizm"

Z nieoficjalnych informacji wyciekających z posiedzenia Rady Europejskiej wynika, że unijni przywódcy zgodzą się na opóźnienie brexitu maksymalnie do 22 maja. Postawią jednak warunek.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Theresa May przed oficjalnym rozpoczęciem RE w towarzystwie premierów Holandii i Belgii. (Fot: STEPHANIE LECOCQ)

Były dziennikarz "Guardiana", a obecnie amerykańskiego portalu BuzzFeed, w projekcie konkluzji po szczycie Rady Europejskiej znajduje się zapis opóźniający brexit do 22 maja. To ostatni dzień przed wyborami europejskimi. Warunkiem dla takiego „technicznego” opóźnienia jest poparcie wynegocjowanej już umowy w przyszłym tygodniu przez Izbę Gmin.

"Biorąc pod uwagę, że Zjednoczone Królestwo nie zamierza przeprowadzać wyborów do Parlamentu Europejskiego, nie ma możliwości opóźnienia dłuższego niż ten dzień" – to jedno ze zdań, które według Nardelliego znajduje się w dokumencie.

Theresa May i Mark Rutte - dwudniowy szczyt Rady Europejskiej może być ostatnim, w którym weźmie udział premier Zjednoczonego Królestwa.
Brexit. Szef PE mówi o 18 kwietnia, inni liderzy ostrzegają przed "no deal"

I choć Antonio Tajani, przewodniczący Parlamentu Europejskiego, przyznał, że prosił o opóźnienie najpóźniej do 18 kwietnia, to tak naprawdę jeden scenariusz nie wyklucza drugiego. Wszystko dzięki jasnemu zaznaczeniu, że Izba Gmin do końca przyszłego tygodnia musi poprzeć "deal". Połączenie tego warunku z graniczną datą 22 maja nie dopuszcza możliwości przeprowadzenia wyborów do Parlamentu Europejskiego i jest nową datą dla tzw. "twardego brexitu".

Brexit. "To smutne, że tak wielki kraj się autodegraduje"

Rada Europejska ma także zawrzeć w tekście konkluzji nowy zatwierdzony "mechanizm" związany z umową o wyjściu oraz deklaracją o przyszłych relacjach.

Te same nieoficjalne ustalenia przekazał portal Politico.eu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-03-2019

Ironia losuIzba Gmin, kiedyś arystokracja starego świata, a teraz pastuchy na postronkach bankierów.

Rozwiń komentarze (1)