Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MWL
|

Niewypłacalność Rosji coraz bardziej realna. To tylko pogłębi problemy tej gospodarki

Podziel się:

Resort finansów Stanów Zjednoczonych poinformował w poniedziałek, że zagrażająca Rosji niezdolność do obsługi długu pogłębi jej problemy gospodarcze i finansowe, ponieważ utrudni znacznie Moskwie pozyskiwanie pieniędzy na rynkach i podniesie koszty przyszłych długów. Inwestorzy obawiają się, że niewypłacalność Rosji jest bardzo prawdopodobna.

Niewypłacalność Rosji coraz bardziej realna. To tylko pogłębi problemy tej gospodarki
Problemy gospodarcze Rosji będą się pogłębiać (GETTY, Bloomberg)

Przedstawiciel resortu finansów powiedział agencji Reutera, że rosnące ceny rosyjskich obligacji odzwierciedlają obawy inwestorów, którzy oceniają, że niewypłacalność Rosji jest bardzo prawdopodobna.

Rozmówca agencji Reutera dodał, że ministerstwo finansów USA uważa, iż amerykański system finansowy nie ucierpi z powodu niezdolność Rosji do obsługi długu.

Zobacz także: Sklepy wycofują rosyjskie produkty. "Oddolny odpowiednik sankcji"

Śmieciowy rating Rosji

9 marca agencja Fitch poinformowała, że obniżyła rating Rosji z B do C, czyli do poziomu śmieciowego. Ostrzegła, że niewypłacalność tego kraju jest nieuchronna.

Fitch wyjaśnił, że należy oczekiwać przynajmniej częściowej niewypłacalności Rosji, ponieważ skala sankcji i możliwość ograniczenia importu rosyjskich surowców energetycznych "ogranicza wolę" Moskwy do obsługi długów.

Nota "C" agencji Fitch to tylko jeden stopień powyżej poziomu ratingu oznaczającego niewypłacalność. Ocena Fitcha jest obecnie zgodna z notą Moody's, który obniżył wcześniej rating Rosji do "Ca".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP