Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Niższe stawki za wodę nie obejmują działkowców. Jest wyrok sądu w sprawie ROD

Działkowcy to nie rolnicy ani leśnicy, więc nie ma podstaw, by płacili za wodę według niższych stawek – uznał WSA w Olsztynie.

Podziel się
Dodaj komentarz
Zła wiadomość dla działkowców: sąd stanął po stronie Wód Polskich.

W 2017 r. zaczęło obowiązywać prawo wodne. Ustawa zwolniła z opłat za wodę działkowców. Do czasu, bo opłata za pobór wód podziemnych jednak się pojawiła. Działkowcy z województwa warmińsko-mazurskiego uznali, że jest nadmiernie wysoka i zaskarżyli decyzję Wód Polskich do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie - informuje "rzeczpospolita".

Wody Polskie argumentowały, że nie ma powodu, by ROD korzystał z niższych stawek, gdyż te przewidziane są dla działalności rolniczej lub leśnej – a działkowcy takowej nie prowadzą.

Wrocław. Koronawirus. Mimo trwającej pandemii, na działkach panuje spory ruch
Wrocław. RODOS jedyną formą wakacji w tym roku. Boom na ogrody działkowe

ROD odbijał piłeczkę tłumacząc, że pobór wód podziemnych na potrzeby nawadniania gruntów i upraw na działkach w ROD mieści się w pojęciu: "pobór wód na cele rolnicze". Ustawa o ROD określa, że zużycie wody w ROD wynika z nawadniania upraw.

WSA (sygnatura sprawy II SA/Ol 1002/19) przychylił się do stanowiska Wód Polskich. Sąd przywołał unijną dyrektywę, wyrażoną zresztą w Prawie wodnym, zgodnie z którą wprowadzono zasadę zrównoważonego gospodarowania zasobami wodnymi. Składają się na nią opłaty – stała i zmienna – za pobór wód podziemnych lub wód powierzchniowych. Ich wysokość zależy od ilości pobranej wody i tego, czy pobrano wodę powierzchniową czy wodę podziemną.

Obejrzyj: Hotele otwarte od 4 maja. Branża nastawia się na niskie ceny

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Tagi: sąd, woda, Wody Polskie, ogródki działkowe, rod, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-05-2020

Działkowiec StaryI tak PIS dolał oliwy do ognia i podciął gałąź na której siedział nie będę na nich głosował

04-05-2020

GoscA gdyby zezwolili działkowcom sprzedawać swoje płody rolne? Przynajmniej ludzie mogliby kupować na prawdę ekologiczne warzywa i owoce po normalnych … Czytaj całość

04-05-2020

aaapodatki nie za wode nie zabrac dzialki w miastach albo placic jak kazdy

Rozwiń komentarze (141)