Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Konrad Bagiński
|
aktualizacja

Nocna akcja SMS-owa. Rząd przesuwa terminy szczepień 40-latkom

183
Podziel się:

Jeśli udało ci się wczoraj zapisać na szczepienie, sprawdź czy nie dostałeś w nocy SMS-a. Rząd robi, co zapowiedział - kasuje terminy szczepień, ale tylko niektórym. W nocy z czwartku na piątek tysiące osób dostało SMS-a z rządowego systemu z informacją o przełożeniu wizyt.

Nocna akcja SMS-owa. Rząd przesuwa terminy szczepień 40-latkom
Nocna akcja SMS-owa. Rząd przesuwa terminy szczepień 40-latkom (PAP)

W czwartek na szczepienia zapisało się kilkaset tysięcy osób z roczników 1962-81 - obecnie często nazywanych zbiorczo "czterdziestolatkami". Oczywiście po 40 lat mają najmłodsze osoby z tej grupy, ale są to jednocześnie najmłodsze osoby, jakim udało się zapisać na szczepienie.

Rządowy system dał im taką możliwość, politycy mówili o przyspieszeniu i rozszerzeniu programu szczepień. Potem odpowiedzialny za szczepienia min. Michał Dworczyk tłumaczył, że to tylko błąd systemu a osoby, które zapisały się na szczepienia będą miały przełożone terminy - na drugą połowę maja.

W nocy rządowy system zaczął wysyłać SMS-y z informacją o tym, że data szczepienia została przełożona. Ale nie wszystkim - zaszczepieni będą ci, którym udało się zapisać na termin do 5 kwietnia.

- Z wyjątkiem tych osób, które zdążyły uzyskać termin szczepienia do 5 kwietnia, wszystkim czterdziestolatkom termin szczepienia zostanie przełożony na okres po 10 maja. Każdy pacjent otrzyma telefon z infolinii z propozycją konkretnego terminu. W tym celu skontaktuje się z nimi konsultant lub otrzymają automatyczny komunikat. System błędnie uwolnił dla nich kwietniowe terminy, stąd konieczność odroczenie daty, by – jak tłumaczył pełnomocnik ds. programu szczepień i szef KPRM Michał Dworczyk – zaszczepić w pierwszej kolejności osoby starsze, powyżej 60 lat, które narażone są na najcięższy przebieg COVID-19.

Zobacz także: Lockdown dobije finanse Polski? Kościński: Zadłużyliśmy się, by mieć poduszkę finansową

Okazuje się, że - wbrew informacjom z SMS-ów - nie trzeba czekać na telefon od konsultantów. Wystarczy wejść na swoje Internetowe Konto Pacjenta i po prostu przełożyć wizytę. System umożliwia zapisywanie się na wizyty po 10 maja.

Przypomnijmy, że w nocy ze środy na czwartek rząd podjął decyzję o starcie szczepień dla osób w wieku 40-59 lat. Pierwotnie mieli być oni zaszczepieni w drugiej połowie maja, ale okazało się, że duża grupa miała możliwość zapisania się szybciej. Wywołało to chaos i przeciążenie systemu.

Zainteresowanie szczepieniami było w czwartek tak duże, że czasowo wstrzymano też rejestrację, jak przekonywał Michał Dworczyk - przez problemy z systemami. Przyznał również podczas czwartkowej konferencji prasowej, że możliwość rejestrowania 40-latków już w kwietniu była usterką systemu, a brak właściwej komunikacji błędem rządu. Za co przepraszał.

- Założenie było takie, że te osoby zaczną być obdzwaniane dziś od rana z propozycjami terminów, przy czym grupa 40-latków miała otrzymywać terminy na 1. i 2. połowę maja. Przez błąd systemu te osoby zostały zapisywane też w kwietniu - tłumaczył. - Wszystkie osoby zapisane błędnie na kwiecień dostaną informację o zmianie terminu w piątek - dodał Dworczyk.

Opozycja mówi wprost o kompromitacji rządu i domaga się dymisji Michała Dworczyka. Jeszcze w czwartek na Twitterze prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys wziął w oborę szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Najnowszy komunikat rządu na temat szczepień osób z roczników 1963-82 jest taki, że osoby w wieku 50-59 lat zaszczepią się już w uzgodnionych w czwartek terminach.

Pozostałe osoby w wieku 40-59 lat, którym nie udało się tego zrobić w czwartek, a wcześniej deklarowały taką chęć poprzez formularz, będą umawiane na terminy również w drugiej połowie maja.

Równocześnie - zgodnie z zapowiedzią rządu - od 12 kwietnia, codziennie uruchamiane będą zapisy dla kolejnych roczników, począwszy od osób w wieku 59 lat. Wtedy właśnie będą zapisywane osoby w odpowiednim wieku, które nie dokonały wcześniej zgłoszenia.

12 kwietnia taką szansę otrzyma rocznik 1962, 13 kwietnia – rocznik 1963, 14 kwietnia – rocznik 1964, 15 kwietnia – rocznik 1965, 16 kwietnia – rocznik 1966, 17 kwietnia – rocznik 1967, 19 kwietnia – rocznik 1968, 20 kwietnia – rocznik 1969, 21 kwietnia – rocznik 1970, 22 kwietnia – rocznik 1971, 23 kwietnia – rocznik 1972, 24 kwietnia - 1973.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(183)
Anna
3 lata temu
60+ 15 stycznia zgłosiłam chęć zaszczepienia przez internet. 23 marca zarejestrowałam się w przychodni do dziś nie mam terminu szczepienia. P. Dworczyk twierdzi, że w mojej grupie ludzie nie zgłaszają się to gdzie ja jestem? Jednocześnie ogłosił szczepienia populacyjne,potem rejestrację 40_59 latków. Kiedy terminy dostanie grupa60_65
Gość
3 lata temu
No kabaret
,PROSZĘOPOMOC...
3 lata temu
...Dzień Dobry.. Przepraszam,..że tutaj piszę.,nie wiem już co robić.,Jestem Samotną matką Dwójki Dzieci.,,Synek ma 5 lat a moja Córeczka 3 lata ukończyła ponad tydzień temu,. Sytuacja Nasza jest taka,że Ledwo Pokrywamy nasze Rachunki i ledwo starcza nam na życie, na podstawowe rzeczy...Dwa lata temu Wzięłam Kredyt... 4tyś na remont domu...Zimą na Ścianach Wychodziła Pleśń i Dzieci Chorowały, remont był konieczny dla ich Zdrowia.. rata kredytu to aż 800zł+ rachunki ... Ja Szukam pracy,. Biorę też każdą pracę dorywczą.. ale niestety ,.. pandemia Wszytko Utrudnia.,. Walczę z całych swoich sił..ale czuje jakbym uderzała w mur. decyzja o zamknieciu przedszkoli dla mnie jako samotnej matki ..nawet nie chce o tym myśleć.. boje się , . . Jestem zrozpaczona, czuję bezsilność .. w myślach mam zbliżajace się Święta.., to wszystko mnie przytłacza.. , Gdyby ktoś mógł choć trochę nam pomóc, jakkolwiek ... będę Wdzięczna z całego Swojego Serca..Dziękuje.,.Życzę dobrego Piatkowego popołudnia, Agnieszka z Torunia. SGB Bank Spółdzielczy w Toruniu 34 9511 0000 0000 5461 3000 0010 NASZ ADRES ZAMIESZKANIA I ZAMELDOWANIA: 87-100 Toruń ul. Jana III Sobeskiego 35/7.
Marek
3 lata temu
"wziął w oborę" ;)
Informatyk
3 lata temu
Nie zadziałał warunek data w zależności od wieku. Transport zmian nie wszedł na czas.
...
Następna strona