Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nord Stream 2. Ukraina potwierdza propozycję kontraktu na tranzyt gazu

39
Podziel się

Ukraiński Naftohaz otrzymał od Gazpromu propozycję w sprawie nowego kontraktu na tranzyt gazu. "Uważnie ją zbadamy i udzielimy konstruktywnej odpowiedzi w najbliższym czasie" - oświadcza dyrektor Naftohaz.

Budowa Nord Stream 2
Budowa Nord Stream 2 (Materiały prasowe, Nord Stream AG)
bDXTWMdN

"Otrzymaliśmy w końcu faksem propozycję, o której piszą wszystkie media (łącznie z treścią propozycji). Uważnie ją zbadamy i udzielimy konstruktywnej odpowiedzi w najbliższym czasie" - napisał na Facebooku dyrektor wykonawczy Naftohazu Jurij Witrenko i dodał, że "Ukraina będzie rzetelnym partnerem Europy w tranzycie gazu w pełni przestrzegając europejskich zasad".

Wcześniej przesłanie takiej propozycji potwierdził Gazprom. Obecna umowa na tranzyt gazu przez Ukrainę wygasa 31 grudnia. Propozycja zakłada przedłużenie jej na rok, lub zawarcie nowej.

Jak podaje agencja TASS, warunkiem zawarcia nowej umowy jest wstrzymanie trwających procesów sądowych między stronami i rezygnacja z wzajemnych pretensji.

bDXTWMdP
Zobacz także: Oglądaj też: Gigantyczna kara za Nord Stream 2. UOKiK nie wyklucza kar dla Gazpromu

Chodzi o postępowanie, jakie toczy się przed Sądem Arbitrażowym w Sztokholmie między rosyjskim Gazpromem i ukraińskim Naftohazem.

Ukraina miałaby też odwołać decyzję Komitetu Antymonopolowego w sprawie grzywny dla Gazpromu za naruszenie konkurencji gospodarczej, a także odwołać skargę do Komisji Europejskiej w związku ze sprzecznymi z zasadami konkurencji działaniami rosyjskiego monopolisty.

bDXTWMdV

Zaprzestanie tranzytu rosyjskiego gazu przez terytorium Ukrainy byłoby dla Kijowa bardzo niekorzystne. Ukraina zostałaby w ten sposób pozbawiona przychodu z opłat tranzytowych, co więcej istniałaby możliwość całkowitego odcięcia kraju od rosyjskich dostaw.

Podstawą obaw Ukrainy o tranzyt gazu jest budowa gazociągu Nord Stream 2, który ma transportować gaz do Niemiec z pominięciem Ukrainy.

Gazociąg miał być gotowy na koniec 2019 roku, jednak we wrześniu jego operator, spółka Nord Stream 2 AG, poinformował, że jest gotowy w 87 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDXTWMeq
gospodarka
wiadomości
KOMENTARZE
(39)
opel
rok temu
nie ufaj ruską i ukraincą nigdy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
oprzytomnieli
rok temu
Ukrainie "zmiękła rura" w sprawie rury i obiecują , że nie będą już więcej kraść gazu ! A my - łapka w nocniku !
trudno zmieni...
rok temu
Po aferze z "rosyjskim szantażem gazowym" - kiedy Ukraińcy podkradali gaz przeznaczony na zachód , kiedy nie płacili za przeznaczony dla siebie - teraz obiecują że"będą rzetelnym partnerem Europy w tranzycie gazu" ! Tym samym przyznali się do kradzieży i oskarżeń Rosji o szantaż gazowy , a kiedy łapka już prawie w nocniku obiecują poprawę ! Ale czy ruscy po tym wszystkim uwierzą ?
bDXTWMer
hahaha
rok temu
Zaraz się okaże, że Nord Stream ominie tylko nas
...
rok temu
Polskie rządy na własną prośbę pozbawiają się kilku miliardów dolarów rocznie z opłat tranzytowych, bo.. trzeba wspierać Ukrainę... a tu proszę Ukraina bardzo chętnie z tego korzysta i jeszcze pluje nam w twarz
...
Następna strona