Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Nord Stream 2. UOKiK nakłada rekordową karę

117
Podziel się:

172 mln zł kary nałożył prezes UOKiK na spółkę Engie Energy. Prezes UOKiK uznał brak woli współpracy firmy zaangażowanej w budowę NordStream2 za brak szacunku dla naszego państwa.

Prezes UOKiK uznał brak woli współpracy ze strony jednego z podmiotów budujących NordStream2 za brak szacunku dla naszego państwa.
Prezes UOKiK uznał brak woli współpracy ze strony jednego z podmiotów budujących NordStream2 za brak szacunku dla naszego państwa. (UOKiK, UOKiK)

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w piątek 8 listopada nałożył najwyższą karę dla spółki w swojej historii. To efekt dochodzenia ws. potencjalnej zmowy przy realizacji projektu Nord Stream 2.

- Nałożyliśmy na spółkę Engie Energy karę 172 mln zł za uporczywe i bezpodstawne odmawianie nam przekazania żądanych dokumentów - wyjaśnił prezes UOKiK Marek Niechciał.

Spółka Engie Energie jest jedną z firm odpowiedzialnych za budowę gazociągu NordStream2.

- Prosiliśmy spółkę o dokumenty i dane dotyczące umów zawartych z Gazpromem. Interesują nas informacje o paliwach gazowych, w szczególności umów przesyłu, dystrybucji, sprzedaży, dostaw czy magazynowania. Dane te są niezbędne w prowadzonym postępowaniu antymonopolowym, w którym sprawdzamy czy Engie Energy oraz 5 innych podmiotów utworzyły wspólnego przedsiębiorcę bez naszej zgody – wyjaśnia Marek Niechciał.

Prezes UOKiK uznał brak woli współpracy ze strony jednego z podmiotów budujących NordStream2 za brak szacunku dla naszego państwa. - To jeden z powodów tak wysokiej kary - uzasadniał.

W maju 2018 roku UOKiK wszczął postępowanie przeciwko Gazpromowi i pięciu międzynarodowym podmiotom, które odpowiadały za powstanie oraz finansowanie gazociągu Nord Stream 2. Urząd podejrzewał, że chociaż spółki wycofały wniosek, to nadal wspólnie realizują cały projekt.

Za nieudzielenie informacji podczas prowadzonego postępowania urząd może nałożyć na przedsiębiorcę maksymalnie karę do 50 mln euro. Korzystając z tego prawa, prezes UOKiK ukarał Engie Energy Management Holding Switzerland sankcją równowartości 40 mln euro - wyjaśnia Urząd.

Kara 172 mln zł z kretesem przebiła dotychczasowego lider czarnej listy UOKIK spółki Exito, która oferowała nagrodę dla wszystkich, którzy stawią się na ich pokazach, a także losowanie prezentów. Żadne pokazy nie miały miejsca, a klienci, którzy stawili się w umówionym miejscu, musieli za prezenty zapłacić. UOKiK za ten proceder ukarał spółkę karą w wysokości prawie 4 mln złotych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(117)
Zenek
4 lata temu
Nie ma to jak pożądnie poklocic się z sąsiadem, ale tak żeby nas znienawidzil i umieścił na I miejscu wśród swoich wrogów, to jest sukces
polak
4 lata temu
Co to za bzdury? Polska chciała budować Nord Stream 2 mimo że była przeciwna tej budowie? Myślę że przez kilka lat nie wyjdziemy z Sądów w tej kwestii.
Happy
4 lata temu
Phi! Ja tej forsy nie zobaczę i nie poczuję. Nawet jeśli zapłacą.
Kik
4 lata temu
Już dawno się tak nie uśmiałam - nałożyć najwyższą karę w historii za brak szacunku dla państwa. Kiedy będą nagrody za miłość dla państwa? Chętnie wyciągnę rękę , ale także nie udzielę wszystkich informacji. W końcu to moja prywatna sprawa
Kosin
4 lata temu
Brawo UOKIK ,weście się za peowców i peselowców którzy kupili za grosze setki hektarów Polskiej ziemi.
...
Następna strona