Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Malwina Gadawa
Malwina Gadawa
|
aktualizacja

Nowa siatka połączeń. Pociągi zawiozą uchodźców do Niemiec

Podziel się:

W związku z rosnącą liczbą uchodźców z Ukrainy na Dolnym Śląsku i w samym Wrocławiu regionalny przewoźnik - Koleje Dolnośląskie zdecydował się na uruchomienie nowych połączeń. Dzięki nim obywatele Ukrainy uciekający przed rosyjską agresją będą mogli pojechać do Niemiec.

Nowa siatka połączeń. Pociągi zawiozą uchodźców do Niemiec
Bezpośredni pociąg z Wrocławia do Berlina będzie odjeżdżał z Dworca Głównego PKP raz dziennie (UMWD)

Nowe połączenia to efekt porozumienia samorządu województwa z władzami niemieckich landów oraz współpracy Kolei DolnośląskichDeutsche Bahn. Międzynarodowy transport humanitarny ma pomóc w sprawnym przemieszczeniu się strumienia uchodźców. Dzięki nowym połączeniom od poniedziałku do Zgorzelca kursować będzie dziennie w sumie 20 pociągów. Tam uchodźcy będą mogli się przesiąść do niemieckich składów, które pojadą do Drezna i Berlina.

Uchodźcy pojadą ze stolicy Dolnego Śląska do stolicy Niemiec

Na tym jednak nie koniec. Koleje Dolnośląskie uruchamiają także dodatkowe, bezpośrednie połączenie z Wrocławia do Berlina. Pociąg będzie przeznaczony wyłącznie dla uchodźców, którzy będą nim mogli podróżować bezpłatnie.

Staramy się dostosowywać pomoc do zmieniających się potrzeb tak, aby działać systemowo. Dlatego poza przejazdami pociągami humanitarnymi Kolei Dolnośląskich z Przemyśla na Dolny Śląsk, chcemy umożliwić obywatelom Ukrainy bezpieczne i szybkie przemieszczanie się na zachód, do Niemiec – mówi money.pl marszałek województwa Cezary Przybylski.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz także: Kijów zostanie oblężony? Gen. Pacek tłumaczy strategię armii rosyjskiej

Od początku trwania wojny w Ukrainie zorganizowano już trzy transporty humanitarne Kolei Dolnośląskich z Przemyśla, w którym gromadzi się największa liczba Ukraińców przekraczających granicę z Polską. W sumie przetransportowano w ten sposób około 1700 osób, głównie matek z dziećmi oraz osób starszych.

Prezes Kolei Dolnośląskich sugeruje, że nowe połączenia mogą być dopiero początkiem dalszej rozbudowy sieci połączeń.

Zauważamy, że coraz więcej obywateli Ukrainy chce przemieszczać się w kierunku Niemiec. Będziemy podejmować takie decyzje, które im to ułatwią, jesteśmy gotowi rozszerzać ofertę Kolei Dolnośląskich, która odpowie na te potrzeby. Warto też pamiętać, że wszyscy Ukraińcy przebywający na Dolnym Śląsku mogą przemieszczać się po regionie koleją za darmo – zaznacza Damian Stawikowski.

Regiony łączą siły, aby pomagać uchodźcom z Ukrainy

Darmowe przejazdy to jedno. Na terenie Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki we Wrocławiu stworzono także Międzynarodowy HUB humanitarny, w którym koncentruje się pomoc nadchodząca z wielu źródeł - nie tylko z Polski, ale także z Saksonii, Dolnej Saksonii czy Brandenburgii. Pierwszy transport pomocy humanitarnej wraz z konwojem karetek przekazanych przez wrocławskie Pogotowie Ratunkowe wyjechał już do Obwodu Dniepropietrowskiego.

Sytuacja na granicy polsko-ukraińskiej z każdym dniem jest coraz trudniejsza. Do tej pory przekroczyło ją ponad 1,5 miliona osób, a według szacunków wkrótce może być ich nawet 4 miliony.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl