Notowania

gospodarka
17.09.2019 20:49

Nowa strategia rozwoju regionów rządu. Skupi się na wschodniej Polsce i Śląsku

Rząd przyjął Krajową Strategię Rozwoju Regionalnego 2030. Zapowiada większe wsparcie obszarów gmin, małych oraz średnich miast, a także odejście od dotychczasowej strategii, która, w ocenie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, wspierała przede wszystkim największe miasta.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
"Chcemy zniwelować różnice gospodarcze między regionami Polski" – zapowiada Jerzy Kwieciński (Fot: ARTUR BARBAROWSKI)

– Chcemy zniwelować różnice gospodarcze między regionami Polski. Chcemy w większym niż dotychczas stopniu wykorzystać potencjał ośrodków różnej wielkości, o różnym znaczeniu i pełnionych funkcjach – powiedział szef MIR Jerzy Kwieciński, cytowany w komunikacie.

Największe pieniądze mają popłynąć do wschodniej Polski i do Śląska. To nad tymi regionami państwo chce pochylić się najmocniej w najbliższej dekadzie funkcjonowania programu.

Nowa strategia ma położyć nacisk na rozwój skupisk gmin wiejskich i powiązane z nimi funkcjonalnie małe miasta (poniżej 20 tys. mieszkańców). KSRR ma zapobiec marginalizacji tych regionów.

Przeczytaj: Grupa PGE z ekologicznymi stacjami ładowania. To jedyna taka sieć w Polsce

Oprócz nich, wsparcie otrzymają również miasta średnie, które wykazują regres w rozwoju. W ich przypadku państwo będzie starało się zapobiec odpływowi ludności w kierunku większych miast, a także utracie funkcji administracyjnych.

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju chciałoby podniesienia w wymienionych regionach rozwoju przedsiębiorczości – dlatego zdecydowało, że lokalni przedsiębiorcy otrzymają dużo większe wsparcie, niż dotychczas.

Kto nowym ministrem finansów? To wielka tajemnica
Jerzy Kwieciński ministrem finansów? Polityk nie komentuje

Większe wsparcie mają również otrzymać lokalni samorządowcy – według autorów dokumentu, to oni mają angażować się w większym stopniu w realizację wspólnych projektów i we współpracę ponad granicami administracyjnymi.

Przez ostatnie 10 lat była realizowana inna strategia. W 2010 roku Ministerstwo Rozwoju Regionalnego pod kierownictwem Elżbiety Bieńkowskiej przyjęło strategię opartą na trzech zasadach – konkurencyjność, spójność i sprawność.

Jak wyjaśniała wtedy Bieńkowska, w ramach wsparcia konkurencyjności ministerstwo wraz z regionami miały określać najmocniejsze ich strony, a na ich realizację przekazywać pieniądze. Spójność zakładała dofinansowanie regionów, które nie nadążały z rozwojem za pozostałymi, a sprawność to poprawa administracji i współpracy między szczeblami władzy, co miało usprawnić przekazywaniu pieniędzy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-09-2019

YettiCiekawe jaki osiołek z miasta i z Polski centralnej i zachodniej zagłosuje wobec tego na pis?

17-09-2019

hhhhhto się nazywa dzielenie Polaków. Czyli dostaną ci głupsi, którzy na nich głosują.

17-09-2019

kkk"Chcemy zniwelować różnice gospodarcze między regionami Polski" - W zwiazku z tym utrzymujemy ten sam ZUS dla przedsiebiorcow w Warszawie … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (10)