Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Kalus
|

Nowe uprawnienia urzędników skarbówki. Rząd szykuje zmiany

327
Podziel się:

Będą zmiany w procedurach podatkowych. Nowe przepisy, nad którymi pracuje rząd, mają zrewolucjonizować kontrole stosowane przez fiskusa. Wszystko w celu zwiększenia wydajności urzędu.

Nowe uprawnienia urzędników skarbówki. Rząd szykuje zmiany
Tadeusz Kościński, minister finansów (Flickr)

"Rzeczpospolita" dotarła do projektu zmian w ustawie o Krajowej Administracji Skarbowej, ordynacji podatkowej i 21 innych ustaw. W projekcie są trzy ważne nowinki.

Pierwsza dotyczy tzw. nabycia kontrolowanego. Chodzi o sprawdzanie, czy dany przedsiębiorca sprzedaje towary i usługi z zachowaniem przepisów o kasach rejestrujących i paragonach.

Urzędnik, udając zwykłego klienta, będzie mógł sprawdzić, czy transakcja została właściwie udokumentowana. Jeśli nie, będzie mógł się ujawnić i wszcząć odpowiednią procedurę zmierzającą do ukarania przedsiębiorcy – czytamy w dzienniku.

Zobacz także: Money. To się liczy: Nowe podatki w 2021 r. Zobacz, co się zmieni

Druga zmiana to wprowadzenie tzw. postępowania sprawdzającego w miejsce dwóch procedur: czynności sprawdzających i postępowania kontrolnego. Trzecia zaś dotyczy postępowania egzekucyjnego. W przypadku gdy podatnik będzie winien fiskusowi ponad 5 tys. zł, a będą kłopoty z wyegzekwowaniem tej zaległości, będzie można tymczasowo (do 36 godzin) zająć środek transportu i towar dłużnika.

Eksperci, z którymi rozmawiał dziennikarz „Rzeczpospolitej”, do nowych propozycji ministerstwa podchodzą sceptycznie. Dziennik przypomina głośną prowokację urzędniczek fiskusa w Bartoszycach, gdzie namówiły właściciela warsztatu do usługi bez paragonu, po czym wlepiły mu mandat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(327)
Klawisz
rok temu
Niech wprowadzą kasy fiskalne sędziom, prawnikom oraz innym ,,czarnym ludkom,, prowadzonych działalność gospodarczą
Ania
3 lata temu
Koniec finansowania partii politycznych z budżetu Państwa !
lova
3 lata temu
To znaczy, że do tej pory transakcja kontrolowana była nielegalna, to znaczy, że te urzędniczki co wymieniły żarówkę za dychę bez faktury dzialały niezgodnie z prawem.
chris
3 lata temu
Gość w sklepie odbierze paragon, nie zapłaci, ale będzie wmawiał że zapłacił gotówką. Przyjedzie policja, gość okaże dowód zakupu. Jak kasjerka udowodni, że nie zapłacił?
Zenada bolsze...
3 lata temu
ZAMYKAC INTERESY !!! Nic nie płacic tym złodziejom ....
...
Następna strona