Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Kalus
|

Nowe uprawnienia urzędników skarbówki. Rząd szykuje zmiany

326
Podziel się:

Będą zmiany w procedurach podatkowych. Nowe przepisy, nad którymi pracuje rząd, mają zrewolucjonizować kontrole stosowane przez fiskusa. Wszystko w celu zwiększenia wydajności urzędu.

Nowe uprawnienia urzędników skarbówki. Rząd szykuje zmiany
Tadeusz Kościński, minister finansów (Flickr)
bEKufDBx

"Rzeczpospolita" dotarła do projektu zmian w ustawie o Krajowej Administracji Skarbowej, ordynacji podatkowej i 21 innych ustaw. W projekcie są trzy ważne nowinki.

Pierwsza dotyczy tzw. nabycia kontrolowanego. Chodzi o sprawdzanie, czy dany przedsiębiorca sprzedaje towary i usługi z zachowaniem przepisów o kasach rejestrujących i paragonach.

Urzędnik, udając zwykłego klienta, będzie mógł sprawdzić, czy transakcja została właściwie udokumentowana. Jeśli nie, będzie mógł się ujawnić i wszcząć odpowiednią procedurę zmierzającą do ukarania przedsiębiorcy – czytamy w dzienniku.

bEKufDBz
Zobacz także: Money. To się liczy: Nowe podatki w 2021 r. Zobacz, co się zmieni

Druga zmiana to wprowadzenie tzw. postępowania sprawdzającego w miejsce dwóch procedur: czynności sprawdzających i postępowania kontrolnego. Trzecia zaś dotyczy postępowania egzekucyjnego. W przypadku gdy podatnik będzie winien fiskusowi ponad 5 tys. zł, a będą kłopoty z wyegzekwowaniem tej zaległości, będzie można tymczasowo (do 36 godzin) zająć środek transportu i towar dłużnika.

Eksperci, z którymi rozmawiał dziennikarz „Rzeczpospolitej”, do nowych propozycji ministerstwa podchodzą sceptycznie. Dziennik przypomina głośną prowokację urzędniczek fiskusa w Bartoszycach, gdzie namówiły właściciela warsztatu do usługi bez paragonu, po czym wlepiły mu mandat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKufDCa
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(326)
Ania
12 miesięcy temu
Koniec finansowania partii politycznych z budżetu Państwa !
lova
12 miesięcy temu
To znaczy, że do tej pory transakcja kontrolowana była nielegalna, to znaczy, że te urzędniczki co wymieniły żarówkę za dychę bez faktury dzialały niezgodnie z prawem.
chris
rok temu
Gość w sklepie odbierze paragon, nie zapłaci, ale będzie wmawiał że zapłacił gotówką. Przyjedzie policja, gość okaże dowód zakupu. Jak kasjerka udowodni, że nie zapłacił?
bEKufDCb
Zenada bolsze...
rok temu
ZAMYKAC INTERESY !!! Nic nie płacic tym złodziejom ....
Jan
rok temu
Coraz bliżej do Bialorusi
...
Następna strona