Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Nowela "wiatrakowa". Rząd chce jak najszybciej przyjąć projekt

22
Podziel się:

- Mam nadzieję, że zakończenie prac nad nowelizacją ustawy wiatrakowej nastąpi na najbliższym posiedzeniu Sejmu. Intencją rządu jest jak najszybsze przyjęcie projektu - powiedział w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller.

Nowela "wiatrakowa". Rząd chce jak najszybciej przyjąć projekt
Piotr Muller, rzecznik rządu (KPRM, Adam Guz)

Piotr Müller był pytany w Programie Trzecim Polskiego Radia, czy polski rząd będzie czekał ze złożeniem wniosku o płatność z KPO do momentu uchwalenia nowelizacji. tzw. ustawy wiatrakowej.

- Nie ma jeszcze decyzji w tym zakresie. Będziemy jeszcze rozmawiać na poziomie roboczym z Komisją Europejską, żeby nie było sytuacji, że złożenie wniosku przed zakończeniem procesu legislacyjnego, będzie oznaczało jakieś wymówki do dorzucenia. Dlatego chcemy mieć pewność, że tego typu za szybkie złożenie wniosku nie wygeneruje u naszych przeciwników w KE działań, które byłyby absurdalne - podkreślił rzecznik rządu.

Jak dodał, minister rolnictwa i rozwoju wsi Waldemar Puda będzie na ten temat rozmawiał z Komisją Europejską.

Zakończenie prac nad ustawą wiatrakową

Müller wyraził nadzieję, że "zakończenie prac nad ustawą wiatrakową nastąpi na najbliższym posiedzeniu Sejmu". - Tego bym sobie życzył i taka też jest intencja rządu, żeby ten projekt był jak najszybciej przyjęty. On już jest po poprawkach sejmowych komisyjnych. Teraz mógłby trafić na posiedzenie plenarne i tak byłoby najlepiej" - zaznaczył.

Teraz przepisy są bardzo mocno ograniczające, w związku z tym przepisy, które wprowadzamy mocno poluźniają możliwość inwestowania. Oczywiście inwestorzy życzyliby sobie, żeby odległość była mniejsza, a mieszkańcy, którzy będą mieszkali potencjalnie przy wiatrakach chcieliby, żeby ta odległość była większa" - mówił Müller. Dodał, że rząd akceptuje poprawki przyjęte przez sejmową komisję do projektu.

Liberalizacja przepisów

Projekt tzw. noweli ustawy wiatrakowej, który ma zliberalizować tzw. zasadę 10 H (wprowadzoną ustawą z 2016 roku) jest jednym z 37 kamieni milowych, które Polska ma zrealizować, aby spełnić wymogi wynikające z Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności do uruchomienia środków z Krajowego Planu Odbudowy.

Wniesiony do Sejmu w lipcu ub. roku rządowy projekt zakłada, że odległość wiatraków od zabudowań zamiast obecnej minimalnej odległości wynoszącej 10-krotność wysokości wiatraka z łopatą w najwyższym położeniu będzie mogła wynosić co najmniej 500 m. O ostatecznej odległości ma decydować społeczność lokalna. Zasada dziesięciokrotności wysokości (10H) ma być nadal obowiązująca dla odległości instalacji od parków narodowych, jednak dla rezerwatów przyrody ma to być minimalna odległość 500 m.

W ubiegły czwartek sejmowe komisje energii, klimatu i aktywów oraz samorządu i polityki regionalnej przyjęły poprawkę do rządowego projektu zmiany ustawy odległościowej, która zwiększa z 500 do 700 m minimalną odległość wiatraka, ale wyłącznie od budynków mieszkalnych. Poprawka ta została zgłoszona przez szefa komisji energii Marka Suskiego (PiS).

Jednocześnie komisja całkowicie zniosła zakaz budowy budynków mieszkalnych w pobliżu istniejących turbin wiatrowych. Zgodnie z przyjętą poprawką nie będzie tutaj żadnych ograniczeń.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(22)
logiczny
2 miesiące temu
Przyspieszcie Polacy już z niecierpliwością czekają na nowe 🌈 podatki,opłaty i obowiązki w imię 🌈 ideologi a 🇩🇪 na pieniądze z polskiego KPO bo już demontuja zużyte wiatraki 1 generacji dla Polski bo złomowanie okropnie drogie !☝️🤷‍♀️
pis OUT
2 miesiące temu
ROZUM NA KONCU WYGRa Z IDEOLOGIA ALE KOSZTY OGRMOMNE
Fajna
2 miesiące temu
4455 A czy ty już masz swoją Walentynkę ? Jak jeszcze nie to na 💓ᴘᴜᴋᴀᴄᴢᴜ💓 napewno któreś wpadniesz w oko kolego.
zeb
2 miesiące temu
8 lat rządu pis-u to niesamowite złodziejstwo i cofnięcie Polski w rozwoju.
dex
2 miesiące temu
Pis czuje że przegra wybory więc wzmógł kradzież publicznych pieniędzy wyprowadzając je do swoich fundacji.
...
Następna strona